The truth about my life

Sat, 14 Jun 2008

Değerli Türk Sanat Müziği bestekârımız Avni Anıl bugün İzmir'de vefat etti. Söylenecek pek çok şarkı bıraktı bizlere. Ruhu şâd olsun, Allah günahlarını affetsin.

Mon, 14 May 2007

Geçtiğimiz hafta sonu olağan Adapazarı ziyaretlerinden biri sırasında Aytaç sayesinde haberdar oldum ve zevkle dinliyorum Anima adlı grubu.

Animasal

Albüm hakkında söyleyebileceklerim ekşisözlük yazarlarının yazdıklarından farklı değil. İyi eğlenceler.

Sun, 05 Mar 2006

Önceki gün Esra Kroke Band adlı bir gruptan bahsetmiş ve Eden adlı albümlerinden birkaç parçayı dinletmişti. Sık dinlediğim müziklerin arasına bunu da yerleştirdim. Parçaların çoğunda insan sesi yok, olanlar ise Lehçe (Didem ve Recai Oktaş'a teşekkürler) ve birkaçında Sırpça sözler içeriyor. Tavsiye olunur.

Sat, 04 Mar 2006

Uzunca bir süredir (teşekkürler Can) Maksim Mrvica dinliyorum. Saniyede 18 nota bastığı söylenen bu Hırvat piyanistin ritmine uymaya çalışarak kod yazmak bağımlılık yaratıyor. Bu arada, ekşisözlük'de insanlar Maksim hakkında birşeyler yazmışlar, her konuda yazdıkları gibi. Kolibre, Pagrag, Claudine, Hana's Eyes, Handel's Sarabande, Blue Balloon, Mojito, Still waters ve LeeLoos theme adındaki parçalarını gün içerisinde ard arda defalarca dinliyorum. Özellikle Kolibre, bence klasik müzik ve piyano dinlemeyi seven herkesin büyük keyif alacağı çalışmalardan biri.

Ayrıca yine oldukça uzun bir süredir dinlediğim iki grup var. Maksim gibi klasik müziği başarıyla modern tarzda yorumluyorlar. Bond, dört güzel ve yetenekli kadından oluşan bir grup (teşekkürler Zehra), yaylı çalgıları kullanıyorlar. Born ve Shine adlı iki albümlerindeki parçaların çoğunu daha önce çok farklı tarzlarda dinlemiştim, bu nedenle çalışmalarının tümü bana oldukça tanıdık gelmişti. Adagio severim ama Bond yorumu oldukça farklı ve ilginç bir tecrübe. Keyifle dinlediğim parçalar arasında Big Love Adagio, Bella Donna, Shine, Kashmir, Gypsy Rhapsody, Libertango ve tabii muhtemelen her yerde defalarca duyduğunuz Victory var. Victory'nin Bond yorumunun dünyanın her yerinde bu kadar popüler olabilmesi gerçekten inanılmaz.

Ahem. Ve, Wild (teşekkürler Erçin). Bir web siteleri varsa da ben bulamadım, yerine bunu bulabildim. Wild, konuya yaklaşımları açısından Bond'a çok benzeyen bir grup. 5 kadından oluşuyor, yine yaylı çalgılar kullanıyorlar. Biraz elektronik destekli ve daha sert gibi geliyor, ayrıca bazı parçalarda insan sesi unsurunu da az da olsa kullanıyorlar. Bildiğim tek albümlerinin adı Time. Hem grubun adı, hem de albümlerinin adı biraz fazla genel olduğundan bu grup hakkında daha fazla detaylı bilgiye ulaşmak pek kolay olmuyor. Keyifle dinlediğim parçalarının arasında, bir süredir çeşitli TV kanallarında boy gösteren klipleri Hipnotic, Ave Maria, Fiesta, Sun Forest, Living in the Land ve The Eve of The War var.

Birbirine benzer müzik yapan 2 grup ve bir piyanisti diğer (vanilyalı?) klasik müzik türlerinden ayırarak daha fazla dinliyor olmamın mantıklı bir nedeni olsa gerek, diye düşünüyordum. Kısa bir araştırmadan sonra bu durumun tesadüf olmadığını ispatladım. Bond, Wild ve Maksim'in tüm albümlerinde Tonci Huljič adlı Hırvat TV yapımcısı ve düzenleyici (composer demeye çalışıyorum, karşılığını bulamadım, bilen biri bildirirse düzelteyim) tarafından düzenlenmiş çok sayıda parçaya rastladım ve açıkçası bu durum Bond ve Wild grup üyelerinin bazılarının Hırvat olduğunu daha önce öğrendiğim için beni çok şaşırtmadı.

Hazır klasik müzik demişken, Jacqueline du Pré albümleri arıyorum ve Amazon'dan sipariş etme meraklısı da değilim. Olur da bir yerlerde görürseniz, burada en az bir hazır alıcısı var.

İyi eğlenceler,

Fri, 03 Jun 2005

Bir Şebnem Ferah konserinde olduğumu, Mayın tarlası dinlediğimi hayal ediyorum.

Günaydın.

Fri, 27 May 2005

In search for even more music for my overnight hardcore coding sessions, thanks to the Serdar of Parkyeri fame, I found Autumn Leaves from Eva Cassidy (site is run by Laura Claire Bligh, seems like a volunteer-fan effort).

Sat, 14 May 2005

Thanks to Serdar of the Parkyeri fame, I got my old beloved radio joy back.

He's laughing with another girl
And playing with another heart
Placing high stakes, making hearts ache
He's loved in seven languages
Jewel box life diamond nights and ruby lights, high in the sky
Heaven help him, when he falls
Diamond life, lover boy
He move in space with minimum waste and maximum joy
City lights and business nights
When you require streetcar desire for higher heights

No place for beginners or sensitive hearts
When sentiment is left to chance
No place to be ending but somewhere to start

No need to ask
He's a smooth operator
Smooth operator, smooth operator
Smooth operator

Coast to coast, LA to Chicago, western male
Across the north and south, to Key Largo, love for sale

Face to face, each classic case
We shadow box and double cross
Yet need the chase

A license to love, insurance to hold
Melts all your memories and change into gold
His eyes are like angels but his heart is cold

No need to ask
He's a smooth operator
Smooth operator, smooth operator
Smooth operator

Coast to coast, LA to Chicago, western male
Across the north and south, to Key Largo, love for sale

Fri, 29 Apr 2005

Vanessa Mae, Storm helps quite a bit for bug squashing sessions. Her website is ugly by the way and includes half-nude wallpapers and such, no interest of a casual classical music addict I would say.

Enjoy the music,

About me

I'm Enver ALTIN. I'm from the other side of the river.

Calendar

June 2008
SuMoTuWeThFrSa
1 2 3 4 5 6 7
8 91011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Categories

/ (398)
  articles/ (1)
  books/ (8)
  coffee/ (1)
  construia/ (2)
  debian/ (1)
  events/ (13)
  factsoflife/ (15)
  general/ (9)
  gnome/ (16)
  humor/ (21)
  lkd/ (9)
  management/ (1)
  mobile/ (6)
  mono/ (4)
  music/ (8)
  personal/ (47)
  politics/ (31)
  postgresql/ (4)
  programming/ (12)
  projects/ (2)
  quotes/ (3)
  technology/ (10)
  tips/ (7)
  travel/ (2)
  work/ (13)

Archives

Links

Popular

Talk slides

Other stuff

License

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.

Miscellaneous

This site is built on the wonders of Pyblosxom, supposed to be W3C XHTML 1.0 and CSS 1.0 compliant, always handcoded using Vim. The server that hosts this site is powered by Debian GNU/Linux.
.O.
..O
OOO