The truth about my life

Wed, 28 Mar 2007

Geçtiğimiz günlerde Didem Kamoy'un da günlük tuttuğunu farkedince izlemeye başladım, daha önce Onur'un gittiği bir iş görüşmesi hakkında yazdığım yorumu eleştirmiş ve beni eziklikle itham etmiş. Hatalı davranışlara hatalı davranışlarla verilen tepkiler sorunları çözseydi Ortadoğu'da savaş yerine barış olurdu, ama konu bu değil.

Didem daha da ileri giderek Parkyeri tayfası vs. Pardus tayfası şeklinde bir çekişmenin varlığından bahsetmiş; Onur ve ben ayrıldıktan sonra isimlendirmenin zorlaştığını söylemiş. Eski işverenim hakkında yorum yapacak değilim ama adımın Uludağ projesi ile ilgili bir çekişmenin iddiası içerisinde geçmesinden rahatsız oldum.

Benim orada çalıştığım dönemde Parkyeri'nde kimsenin Uludağ/Pardus ile ilgili bir çekişme içerisinde yer aldığını veya bu projeye karşı herhangi kötü düşüncelere sahip olduğunu düşünmüyorum. Parkyeri, Türk Ticaret Kanunu hususlarına bağlı bir anonim şirkettir; faaliyet alanları bellidir ve bu alanlardan kâr elde etmeyi amaçlar. Şirketlerin kuruluş sözleşmelerinde böyle yazar. Bildiğim kadarıyla Parkyeri'nin faaliyet alanları ile Pardus projesinin çakıştığı pek bir yer yok, tek ortak noktaları birkaç çalışanlarının aynı topluluktan gelmesi olan iki grup insanı bu şekilde karşı karşıya getirmek veya böyle olduklarını iddia etmek doğru değil. İddiaya da hacet yok, sorarsan öğrenirsin Didem.

Kendi adıma, Pardus/Uludağ projesinde kısa vadede ticari çıkar göremediğim için hayatımda yer almadığını söyleyebilirim. Aynı sorun projenin ilk günlerinde de vardı. Aslında, orta vadede de diğer faaliyet alanlarına kıyasla göreceli ticari çıkar göremiyorum; yani perakende Linux destekçisi veya toptancı geliştirici olmak pek ilgimi çekmiyor. Ayrıca 3 gün öncesine kadar Windows XP kullanıyordum. Bu konuda Osmanlı'da devşirme tabir edilen insanlara benzediğimi söylerim zaman zaman.

Son olarak, hep söylediğim gibi, Pardus projesinin geldiği noktaya gerçekten saygı duyuyorum.

Hazır Pardus demişken, tamamıyla meraktan ve aslında süreklilik/olumsallık (contingency/mitigation) planlaması yapılıp yapılmadığını öğrenmek için soruyorum, ki muhtemelen proje belgelerinde bir yerlerde hazır yanıtı da vardır ama ben bulamamışımdır: Sonuçta UEKAE bir enstitü olarak yatırımlarını Allah rızası için yapmıyor ve bu yatırımlardan gelir elde etmeyi amaçlıyor; beklediği geliri elde edemezse ve Pardus'a destek vermekten vazgeçerse (sunucular, bant genişliği, tanıtım giderleri için finansal destek, tam zamanlı geliştirici desteği ve bilmediğim diğerleri) Pardus'un hali nice olacak?

GPL zaten, birileri alır, fork edip devam eder inşallah yanıtı alacağımı tahmin edebiliyorum tabii ama, asıl soru projenin hedeflerinin böyle bir durumda nasıl etkileneceği ve bu proje hedeflerine bağımlı durumda olan, veya bu proje hedeflerine göre kendince planlar yapmakta olan insanların hedefleri bu durumdan nasıl etkilenecek?

Sorularımdaki iyi niyetten şüphe edilmeyeceğini umuyorum.

blog comments powered by Disqus

About me

I'm Enver ALTIN. I'm from the other side of the river.

Calendar

March 2007
SuMoTuWeThFrSa
     1 2 3
4 5 6 7 8 910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Categories

/ (398)
  articles/ (1)
  books/ (8)
  coffee/ (1)
  construia/ (2)
  debian/ (1)
  events/ (13)
  factsoflife/ (15)
  general/ (9)
  gnome/ (16)
  humor/ (21)
  lkd/ (9)
  management/ (1)
  mobile/ (6)
  mono/ (4)
  music/ (8)
  personal/ (47)
  politics/ (31)
  postgresql/ (4)
  programming/ (12)
  projects/ (2)
  quotes/ (3)
  technology/ (10)
  tips/ (7)
  travel/ (2)
  work/ (13)

Archives

Links

Popular

Talk slides

Other stuff

License

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.

Miscellaneous

This site is built on the wonders of Pyblosxom, supposed to be W3C XHTML 1.0 and CSS 1.0 compliant, always handcoded using Vim. The server that hosts this site is powered by Debian GNU/Linux.
.O.
..O
OOO