The truth about my life

Mon, 04 Jun 2007

Haber burada. Üşenenler için alıntı:

Amasya Kız Meslek Lisesi’nin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmen Ahmet Aydın, öğrenciler için 25 sorulu bir test hazırladı. Testte öğrencilere "Hangisi zinanın zararlarından değildir? a) Nesep (soy) bozulur, b) Nüfusun artmasına neden olur, c) İffet ve namus gibi duygular yok olur, d) Toplumda düşmanlıklar ortaya çıkar?", "Evlilik bağı olmayan kişiler arasındaki cinsel ilişkiye ne denir? a) Zina, b) Flört, c) Aşk, d) Çağdaşlık" gibi sorular ve cevap şıkları yöneltildi.

Okul Müdürü Fatma Dikdere ise "Öğretmen bana bir hata olduğunu söyledi. Durumu o kadar büyütmenin gereği yok" dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Vekili Mahmut Keskiner ise sorularla ilgili şikáyetlerin kendisine de iletildiğini söyleyerek, "Olayı soruşturacağım" diye konuştu. Öğrenciler ise ÖSS’de 1 puanın bile büyük önem taşıdığını alacakları eksik notu orta öğretim başarı puanlarını etkileyebileceğini söylerken, "Öğretmenimize, ’bunların üniversite sınavında bize ne yararı olacak?’ diye sorduğumuzda, bize ’Bunları her Müslüman’ın bilmesi gerekir. Müfredat her şeyi yazmaz’ cevabını aldık" diyerek tepki gösterdi.

Kız öğrencilerin tepki gösterdiği sınav sorularından ve cevap şıklarından birkaçı şöyle:

Hırsızlığın önlenmesi için yapılması gerekenlerden değildir?
a) Gizli polis teşkilatı kurulmalı, b) Muhtaçlara zekat verilmeli, c) Kalplere Allah korkusu yerleştirilmeli, d) Muhtaçlara borç verilmeli

Evlilik bağı olmayan kişiler arasındaki cinsel ilişkiye ne denir?
a) Zina, b) Flört, c) Aşk, d) Çağdaşlık

İlk bakışta komik görünse de aslında durum hayli acıklı. Bence sorular hem alabildiğine mantıklı, hem de dersin içeriğine uygun olmuş. İnciler dökülüyor:

  • Öyle görünüyor ki bazı öğretmenlerimiz derslerin müfredatları konusunda Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye kurulundan daha fazla bilgiye sahip, ama anlaşılan kendilerine fikirleri pek sorulmamış ki değerli hocamız Ahmet Aydın kendi yetkilerini kullanmak suretiyle sorunu yerel olarak çözmek istemiş. Bir adım bence, hiç yoktan iyidir.
  • Öğrencilerin dertleri sorulara doğru yanıtı veremeyecek olma korkusu ise, bence o öğrencilerin üniversitede işi yok zaten. Eğitilemez geri zekâlılar olarak sınıflandırılıp topluma zarar vermeleri engellenmeli.
  • Belli ki dertleri bu değil, değerli hocam derin bir yarayı kaşımış ve bunu bilerek yapmış. Sorunun gün yüzüne çıkmasını sağlamak için kullandığı soru ve yanıtların seçimi fevkalâde isabetli, buradan yola çıkarak toplumsal yaranın büyüklüğünün farkında. Çözümü konusunda da bir fikri var gibi duruyor. Tahmin edebiliyorum aslında ama, merak ettim doğrusu.
  • Uzun süredir bu konuda yazmak istiyordum, ancak fırsat bulabiliyorum. Azınlıkları da kapsayacak geniş özgürlüklere ve bu özgürlüğün anlamını sindirmiş bir topluma ihtiyacımız var, bunu orta vadede elde etmenin tek yolu toplumun her kesimini kapsayacak eğitim seferberliği iken; elimizde herkes için bu eğitimi sağlayacak herşey varken hep birlikte öylece duruyoruz. Sanıyorum bunun nedeni liderlik edebilecek yetenekteki insanların haddinden fazla bireyselleşmiş olması ve diğerlerini önemsememeleri.
  • Okul yönetimi öğretmeni savunmak yerine derhal geri adım atmış. Velilerle uğraşmaktan mı korkuyorlar? Hmm.
  • Öğrenciler ne zamandır ders içeriklerini üniversite sınavında işe yarayıp yaramayacağını sorgulayarak eleştiriyorlar?

Belki eğitilemez geri zekâlı olan öğrenciler değildir; belki aslında onlar çağın ilerisindedir. Belki din kültürü ve ahlâk bilgisi gereksizdir, toplumu kendi haline bırakınca dengeyi buluyordur. Belki dersin hocası eşeklik etmiştir, kafasına göre soru sormaması gerekiyordur. Belki benim bunları dert etmeyip kendi dalgama bakmam, devekuşu taklidi yapmam gerekiyordur. Bilemedim. En iyisi kendi işime bakayım, hem bana ne ki...

blog comments powered by Disqus

About me

I'm Enver ALTIN. I'm from the other side of the river.

Calendar

June 2007
SuMoTuWeThFrSa
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Categories

/ (398)
  articles/ (1)
  books/ (8)
  coffee/ (1)
  construia/ (2)
  debian/ (1)
  events/ (13)
  factsoflife/ (15)
  general/ (9)
  gnome/ (16)
  humor/ (21)
  lkd/ (9)
  management/ (1)
  mobile/ (6)
  mono/ (4)
  music/ (8)
  personal/ (47)
  politics/ (31)
  postgresql/ (4)
  programming/ (12)
  projects/ (2)
  quotes/ (3)
  technology/ (10)
  tips/ (7)
  travel/ (2)
  work/ (13)

Archives

Links

Popular

Talk slides

Other stuff

License

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.

Miscellaneous

This site is built on the wonders of Pyblosxom, supposed to be W3C XHTML 1.0 and CSS 1.0 compliant, always handcoded using Vim. The server that hosts this site is powered by Debian GNU/Linux.
.O.
..O
OOO