The truth about my life

Tue, 12 Jul 2011

Yağmurluk

Bu geciken yazıyı yazabilmek için yağmurluğu bagajdan çıkarıp bu sıcakta giydim :)

25 Haziran günü blogger arkadaşlarla birlikte Bi Büyük Fest'te eser miktarda Yeni Rakı, muhteşem bir manzara ve yağmur eşliğinde Gripin, Şevval Sam ve Emel Sayın izledik. İlk defa (belki de son defa) Emel Sayın'ı canlı izleme fırsatı buldum; söyleyecek pek birşey yok. Şevval Sam ayrıca harika bir insanmış, mütevaziliği güzelliğini ve yeteneğini gizlemeye yetmiyor.

Bizi harika şekilde ağırlayan ve yağmur başlar başlamaz herkese fotoğraftaki lacivert yağmurlukların dağıtılacağını bile öngören Yeni Rakı ekibine çok teşekkür ederim.

Tue, 06 Oct 2009

3 Ekim Cumartesi günü MMO İstanbul Şube'de Özgür Yazılım ve ERP konulu bir sunum yaptım. Toplam 45 dakikada derneğin tüm davasını anlatmak tabii mümkün değil, elimden geleni yapıp Compiere ve OpenBravo'dan bahsettim.

Sunum sırasında kullandığım belge (OpenOffice.org Impress) burada (PDF). Ayrıca sunumun videoya kaydedildi, rica ettim, sayısal ortama aktarıldığında edinip yayınlayacağım.

Tue, 02 Jun 2009

Türkiye Bilişim Derneği'nin düzenlediği III. İstanbul Bilişim Kongresi 29-30-31 Mayıs tarihlerinde Marmara Üniversitesi Nişantaşı Kampüsü Erdal İnönü Bilim ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Linux Kullanıcıları Derneği'ni temsilen Görkem Çetin, Hakan Uygun ve değerli hocam Cahit Cengizhan ve ben 31 Mayıs Pazar günü Özgür Yazılım kavramını tanıtmaya çalıştık.

Bu etkinlik için hazırladığım ve toplam 15 dakika içerisinde meseleyi basitçe anlatmama yardımcı olan sunumumu beğeneceğinizi umuyorum. Sunumu ODP veya PDF dosyası olarak indirebilirsiniz.

Lessig Method olarak da bilinen, Stanford'da hukuk profesörü Lawrence Lessig'in kullandığı tarzı daha önce de Linux Nasıl Savunulmaz? adlı sunumumda uygulamıştım.

Sunumu indirip izlediyseniz veya etkinlik sırasında beni izlediyseniz; bana ulaşıp düşüncelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Teşekkürler!

Sun, 19 Apr 2009

Bu yıl İstanbul Bilgi Üniversitesi ev sahipliğinde, Bilgi'nin her yıl düzenlediği Açık Kaynak Günleri ile birlikte gerçekleştirilen 8. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği 17 Nisan'da, yani dün başladı. Katılım muazzam, tüm seminer salonları dolu, oyun turnuvasına dahi rağbet var.

Etkinlik kapsamında, Linux ve Özgür Yazılım tanıtımı sırasında konuşmacıların yaptıkları çeşitli yanlışlara dikkat çekmek ve bir öz eleştiri yapmak amacıyla kısa bir sunum hazırlayıp sundum:

Sxip'in CEO'su Dick Hardt'ın sunumundan hayli esinlendim. Sunum dosyasını ODP ve PDF olarak da indirebilirsiniz.

Bugün etkinlik alanında görüşmek üzere!

Thu, 30 Oct 2008

28 Ekim günü Boğaziçi Üniversitesi'nden Ufuk Çağlayan'ın desteğiyle CmpE-579 kapsamında Natali ile birlikte oldukça ilginç bir sunum yaptık; küçük bir izleyici grubuna mobil dünyada ne kadar suyun hangi yöne aktığını Türkiye'den ve Dünya'dan sayılarla desteklediğimiz örneklerle göstermeye çalıştık. Tatil günü öncesi olmasına rağmen katılım beklediğimizden iyiydi.

Eğer henüz tanımıyorsanız (ki bence bir kayıptır, acilen tanışmanın bir yolunu bulun!) Natali Yeşilbahar Mobile Monday etkinliğini uzunca bir süredir İstanbul'da başarıyla organize ediyor ve mobil dünyadan profesyonelleri oldukça keyifli etkinliklerle bir araya getiriyor. Bendeniz, sefil hizmetkarınızı zaten tanıyorsunuz. Birlikte izlemesi oldukça eğlenceli bir ikili olduğumuzu itiraf etmeliyim.

Teknik detaylardan arındırdığımız bu sunumu diğer üniversitelerde de, daha geniş katılımla tekrarlamak arzusundayız. İlginizi çekerse lütfen bana ulaşın.

Wed, 22 Oct 2008

Haberler her yerde, yeni LKD Seminer Çalışma Grubu ekibi azmetmiş, kendilerine teşekkür ediyorum.

Bugün, 22 Ekim saat 19:00'da Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde Özgür Yazılım konusunda biraz sohbet edeceğiz. Katılım herkese açık, adres ve kayıt için gerekli bilgiler MMOIstanbul.org'da.

Fri, 20 Jun 2008

Aslında konferans bugün başladı, ama ben yarın sabah erken saatlerde yola çıkıp İstanbul'dan Ankara'ya gidebileceğim.

Yarın (21 Haziran Cumartesi) Saat 10:00-11:00 arasında A salonunda Başarılı Yazılım Projelerinin Sırrı: Değişimi Kucaklamak adındaki sunumu yapacağım; ama belgede görünene ek olarak sunumda önerdiğim bazı planlama tekniklerine olan ihtiyacı desteklemek üzere Türkiye'deki yazılım sektörü ile ilgili etraftan topladığım bazı verileri de paylaşacağım.

Sunumun aslında özgür yazılımla doğrudan ilgisi yok, eğer yazılım projelendirme süreç ve tekniklerine ilgi duyuyorsanız, yazılım geliştirme süreçlerini daha verimli hale getirmenin yollarını arıyorsanız naçizane tecrübemi paylaşmaya çalışacağım sunuma katılmanızdan memnuniyet duyarım.

Ankara'da görüşmek üzere.

Fri, 23 Mar 2007

23 Mart Cuma günü 15:00-16:30 arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız Kampüsü konferans salonunda daha önce Bilgi Üniversitesi'nde ilk kez sunduğum Başarılı yazılım projelerinin sırrı: Değişimi kucaklamak adlı sunumu tekrarlayacağım.

Sunumun kapsamını sunum notları belgesi içerisinde bulabilirsiniz; ağırlıklı olarak kötü örneklerden yola çıkarak yazılım projelerinin başarısını doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen çeşitli hususlardan, yazılım geliştirme metodolojilerinden ve bu kapsamda da kıvrak (agile) yazılım geliştirme tekniklerinden bahsetmeye çalışacağım. Katılım için Yıldız'da öğrenci olmaya gerek yok.

Güncelleme: sunum C Blok konferans salonunda olacakmış.

Thu, 08 Mar 2007

Daha önce de yazdığım gibi 3 Mart'da Bilgi Üniversitesi'ndeydim, Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri'nde etkinliğin temel konusu olan özgür yazılımla herhalde en az ve dolaylı ilgili sunumu yaparak tarihe geçtim. İşte bu da kanıtı:

Ben, sahnede gevezelik ederken. Fotoğraf Devrim'den, vallahi ben akıl edememiştim...

Türkiye'nin kanayan yaralarından biri olan proje yönetimi ve özellikle yazılım projelerinin yönetimi hakkında bence oldukça yararlı bir monolog oldu; süre yetmediği için sunumun sonunda insanların muhtemel sorularını yanıtlayacak zaman bulamadım. Demek ki bu sunum için bir saat yetmiyormuş; 90 dakika gibi bir süre gerekliymiş. Sunum notlarını OpenOffice.org Impress (büyük!) ve PDF şeklinde diğer sunumların arasına yerleştirdim. Günlüğümün bulunduğu sayfada da bağlantısını bulabilirsiniz.

Şaşırtıcı biçimde 6 kişi ile başladığımız sunum muhtemelen Akgül hocamın sunumunun bitmesinden hemen sonra, yani biz başladıktan 10 dakika kadar sonra hayli katılım gördü; içeride belki 40 kişiden fazlaydık. Ben birkaç kişiye de razıydım aslında, insanların pür-dikkat izlediğini ve katılmak için fırsat kolladıklarını görünce çok sevindim.

Eğer sunuma geldiyseniz, öncelikle bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkürler. İlk defa Bilgi Üniversitesi'nde bu konuda sunum yaptığım için yorumlarınız benim için çok değerli. Sizce hangi konulardan daha detaylı bahsetmeliyim? Sunuma eklemek istediğiniz bir konu var mı? Her ne olursa, lütfen iletin.

İyi eğlenceler,

Mon, 17 Oct 2005

Haberleri okurken Garanti Bonus Card ana sponsorluğunda Türsak Vakfı tarafından bu yıl düzenlenen 4. Uluslararası Komedi Filmleri Festivali'nin 21-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleşeceğini gördüm.

Zamanım ölçüsünde bir kısmına gitmeyi planlıyorum. Var mı meraklısı?

Mon, 25 Jul 2005

Tam bilet almak üzereydim, aklıma belki başkalarının da katılmak isteyebileceği geldi. Eğer geliyorsanız e-posta ile haberdar edin, ben orada olacağım!

Mon, 04 Apr 2005

Sakarya Üniversitesi'nde Bilgisayar Kulübü tarafından düzenlenen İnternet Haftası Etkinlikleri kapsamında Parkyeri adına kısa fakat oldukça keyifli bir sunum yaptım, hep birlikte bir hayli eğlendik sanırım. Ancak bu konuda çok fazla yazmayacağım.

Şu anda Microsoft Türkiye'den M. Nuri Çankaya'nın ASP.NET sunumunu izliyorum. Bir Linux kullanıcısı olarak durumdan ne kadar iğrendiğimi anlatmam mümkün değil, sunumun her yanı abartılı kapitalizm ve pazarlama olmasına karşın öğrencilerin Microsoft Akademik tarafından sağlanan bitirme projeleri desteklerine erişebilmek için salonu nasıl kendi istekleriyle doldurduklarını izlemek gerçekten çok üzücü.

Sunumun genel yaklaşımı insanlara prensipler yerine ürünleri " öğretmek ve ürünleri körpe beyinlerin iyice kanıksamasını sağlamak. Bu konuda oldukça başarılı olunduğunu söyleyebilirim.

Bunun dışında, Microsoft Akademik tarafından hazırlanan etkinlik değerlendirme formu anketini LKD Etkinlik Çalışma Grubu tarafından fikir edinmek üzere faydalanabileceği umuduyla ve aradaki bir tek soruyu herkesle paylaşmak adına aynen aktarıyorum:

Formun en üstünde sırasıyla katılımcının adı ve soyadının, e-posta adresinin, üniversite adı ve bölümünün, akademisyen ise görevinin, öğrenci ise sınıfının ve telefon numarasının edinildiği bir bölüm var.

 1. Windows uygulama geliştirme platformu konusunda ne kadar bilgi sahibisiniz?
  1. Hiç bilmiyorum.
  2. Duydum, ancak çok fazla bilgim yok.
  3. Bu platform üzerinde biraz uygulama geliştirme deneyimim var.
  4. Bu platform üzerinde oldukça fazla uygulama geliştirme deneyimim var.

   c) yada d) maddelerinden birini seçtiyseniz uygulama geliştirmeye kaç yaşında başladınız?

 2. Linux konusunda ne kadar bilgi sahibisiniz? (aşağıdaki maddelerden birini daire içine alın)
  1. Hiç bilmiyorum.
  2. Duydum, ancak çok fazla bilgim yok.
  3. Bu platform üzerinde biraz uygulama geliştirme deneyimim var.
  4. Bu platform üzerinde oldukça fazla uygulama geliştirme deneyimim var.

   c) yada d) maddelerinden birini seçtiyseniz uygulama geliştirmeye kaç yaşında başladınız?

 3. Bu Microsoft Akademik etkinliğini nasıl duydunuz?
  • Bir arkadaşımdan ya da sohbet sırasında
  • E-Posta yoluyla
  • Bir öğretim üyesinden ya da sınıfta
  • Kampüsteki duyuru afişleri ya da el ilanları aracılığıyla
  • Üniversiteyle ilgili bir web sitesinden
  • MS Akademik web sitesinden
  • Diğer (lütfen belirtin)
 4. Son 12 ayda kaç Microsoft etkinliğine katıldınız? (1,2,3,4,5,6+)
 5. Katıldığınız Microsoft Akademik etkinliği hakkında aşağıdaki maddeleri değerlendiriniz (Mükemmel, Çok iyi, Orta düzeyde, Yeterli, Yeterli değil -- Genel değerlendirme, Semineri veren kişi, Konular, sunulan bilgiler). Gelecekte anlatılmasını istediğiniz başka konular var mı? Bu etkinliği geliştirmek için neler yapılabilir?
 6. Bu etkinliği bir arkadaşınıza ya da sınıf arkadaşınıza önermeyi düşünür müsünüz?
  • Kesinlikle öneririm
  • Büyük olasılıkla öneririm
  • Emin değilim
  • Büyük olasılıkla önermem
  • Kesinlikle önermem
 7. Katıldığınız benzer teknoloji etkinliklerini göz önüne alarak diğer teknoloji firmalarının düzenledikleri etkinliklere kıyasla Microsoft tarafından düzenlenenleri nasıl buluyorsunuz?
  • Çok daha kapsamlı
  • Biraz daha kapsamlı
  • Aynı düzeyde
  • Yeterince kapsamlı değil
  • Çok daha yetersiz
  • Diğer teknoloji firmalarının etkinliklerine katılmadım

  Yetersiz olduğunu düşünüyorsanız, Microsoft'un düzenlediği etkinliklere eklenmesini istediğiniz 3 madde yazınız.

 8. Anlatılan konuyla ilgili bu etkinlik öncesindeki bilgi düzeyinizi belirtiniz.
  • Mükemmel
  • Çok iyi
  • Orta düzeyde
  • Yeterli
  • Az
 9. Bu etkinlik sonrasında konuyla ilgili bilgi düzeyinizi belirtiniz.
  • Mükemmel
  • Çok iyi
  • Çok iyi (yet another bug in a Microsoft document -- a dupe)
  • Orta düzeyde
  • Yeterli değil (an inconsistency with previous question)
  • Az
 10. Bitirme projeleri çalışmamıza katılmayı ve/veya bölümümüz öğrencilerine tavsiye etmeyi düşünür müsünüz?

Buna karşın, yiğidi öldürüp hakkını vermek açısından, M. Nuri Çankaya'nın sunumunun konuya odaklı, örneklerle ve diğer görsel malzemelerle güçlendirilmiş ve kapsamlı olduğunu belirtiyor ve kendisini takdir ediyorum.

Kod sizinle olsun :)

Wed, 30 Mar 2005

Bugün, 15 dakikalık bir gecikme ile Beykent Üniversitesi'nde Özgür Yazılım, Linux, GNOME, Mono: Yakın tarih konulu yaklaşık 2 saatlik bir sunum yaptım.

Geç başladığım için bir miktar fire verdik, toplam 30 civarında müşterimiz vardı sanırım.

İnanılmaz yorgunum. Sunum notları burada (OpenOffice.org Impress). Lütfen zayıf sunucuma acıyın, belgenin Seminer CG Web sitesi'nde yayınlanmasını bekleyin. İyi eğlenceler,

About me

I'm Enver ALTIN. I'm from the other side of the river.

Calendar

July 2011
SuMoTuWeThFrSa
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Categories

/ (398)
  articles/ (1)
  books/ (8)
  coffee/ (1)
  construia/ (2)
  debian/ (1)
  events/ (13)
  factsoflife/ (15)
  general/ (9)
  gnome/ (16)
  humor/ (21)
  lkd/ (9)
  management/ (1)
  mobile/ (6)
  mono/ (4)
  music/ (8)
  personal/ (47)
  politics/ (31)
  postgresql/ (4)
  programming/ (12)
  projects/ (2)
  quotes/ (3)
  technology/ (10)
  tips/ (7)
  travel/ (2)
  work/ (13)

Archives

Links

Popular

Talk slides

Other stuff

License

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.

Miscellaneous

This site is built on the wonders of Pyblosxom, supposed to be W3C XHTML 1.0 and CSS 1.0 compliant, always handcoded using Vim. The server that hosts this site is powered by Debian GNU/Linux.
.O.
..O
OOO