The truth about my life

Sat, 28 Jan 2006

Günlüğümdeki kahve bölümü bu vesile ile açılmış oldu. Kahve hayatımda oldukça önemli bir yere sahip, anneannem beni kahve ile beslemeye başladığında sanırım 3 yaşımdaymışım.

Son birkaç aydır Gloria Jeans' Coffees yerine Starbucks tercih ediyorum. Cevahir Alışveriş Merkezi ofise hayli yakın ve her ikisinin de birer şubesi var.

İçtiğim kahve türünün adı her ikisinde de aynı ve Caffé Americano olarak geçiyor, Fransızca yahut İspanyolca gibi duruyor ve siper alın atıyorum: "Amerikan usulü kahve" demek oluyor galiba. İşte bundan rahatsız oluyorum ben. Bu kahve türü, su ile seyreltilmiş espressodan ibaret, anlaşılan kaba bir genelleme ile Amerikan halk espressoyu sulandırılmış tükettiği için her haltı kategorize etmeye bayılan Anglo-Sakson kültür buna da bir kulp bulmuş ama ben bu durumdan rahatsızlık duyuyorum. Genel anlamda Amerikalılardan duyduğum rahatsızlık bunu etkiliyor olabilir.

Diğer taraftan, "bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?" diye sormazlar mı adama? Sorarlar tabii ama yanıtım da hazır. Ortalamanın üzerinde pahalı olmasına rağmen, neden bu her ikisi de Amerikan menşeili kuruluşların kahvelerini tüketmeyi sürdürüyorum? Yanıtı siz biliyorsunuz. Yerlisi yok. Peki "Türk kahvesi'nin suyu mu çıktı?" Hayır efendim, çıkmadı. Yeri geliyor, onu da tüketiyorum. Türk kahvesi kovayla içmek için pek uygun olmadığından seyreltilmiş espresso türleri kahve tadı açlığımı daha uzun süreyle yatıştırmamı sağlıyor.

Gelelim Starbucks geçişi mevzuuna. Efendim bendeniz kulunuz Roma'lı tüccarların uğruna (Osmanlı korkusundan?) binlerce kilometre katedip, Afrika'nın etrafından dolaşarak Çin'e kadar gittikleri kahvenin karton bardakta içilmesine karşı idim, kısa süre öncesine kadar. Roma'lı tüccarların azim ve çabalarına saygı göstermek adına, kahvenin hakedildiği gibi seramik bardak kullanılarak içilmesi gerektiği kanısındaydım, ta ki pek muhterem bir şahıs tarafından bu saygısız kahveci müsveddesi Amerikan menşeili kuruluşun naneli lezzetlerinden biri ile tanıştırılana dek.

Diğer alternatifimiz olan Gloria Jeans' Coffees adlı kuruluş hem Starbucks'dan farklı olarak kendin git al kardeşim, bizi uğraştırma mottosunu ciddiye almayarak size genellikle güleryüzlü ve siparişinizi alma becerisine sahip bir garson sunuyordu, hem de kahveye gerekli saygıyı göstererek seramik bardakta sunuyordu. Buna karşılık olarak da Starbucks'dan takriben 1/2, bazı ürünlerde ise takriben 3/4 oranında daha pahalı idi. Bu son birkaç ayda öncelikle servis kalitesi ve süresi düştü, hem de daha fazla rağbet görmeye başladı. Daha fazla rağbet görmesi, bu mekânların daha kalabalık ve gürültülü olması anlamına geliyor. Ben yaşlandım galiba artık, sessizlik ve huzur tercih ediyorum. Halbuki Starbucks, hizmetini-kendin-al felsefesini düstur edinmiş bir kuruluş olduğundan kahveye kavuşmak birkaç dakikadan fazla zaman almıyor. Elimde tuttuğum karton bardak bana ait olduğundan orada bir sandalye ve masa işgal etmeyerek bedava gürültüden mahrum kalmayı tercih edebiliyorum. Ayrıca aynı kahve, daha ucuza.

Efendim bir de bir kısmının adlarını dahi bilmediğim sanatçılara hakaret gibi algılanmasını istemem tabii ama, GJC'de çaldıkları müziklerin melodilerini artık iyice ezberledim galiba. Artık değişik birşeyler ezberlesem? Hem benim için de değişiklik olurdu... Değil mi ama?

Yerli bir yatırımcı tarafından tamamı yerli sermaye ile kurulacak, tüketicilere benzer lezzetler sunacak kahve dükkanları açılmasını dört gözle bekliyor; saygılar sunuyorum.

İyi sabahlar,

blog comments powered by Disqus

About me

I'm Enver ALTIN. I'm from the other side of the river.

Calendar

January 2006
SuMoTuWeThFrSa
1 2 3 4 5 6 7
8 91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Categories

/ (398)
  articles/ (1)
  books/ (8)
  coffee/ (1)
  construia/ (2)
  debian/ (1)
  events/ (13)
  factsoflife/ (15)
  general/ (9)
  gnome/ (16)
  humor/ (21)
  lkd/ (9)
  management/ (1)
  mobile/ (6)
  mono/ (4)
  music/ (8)
  personal/ (47)
  politics/ (31)
  postgresql/ (4)
  programming/ (12)
  projects/ (2)
  quotes/ (3)
  technology/ (10)
  tips/ (7)
  travel/ (2)
  work/ (13)

Archives

Links

Popular

Talk slides

Other stuff

License

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.

Miscellaneous

This site is built on the wonders of Pyblosxom, supposed to be W3C XHTML 1.0 and CSS 1.0 compliant, always handcoded using Vim. The server that hosts this site is powered by Debian GNU/Linux.
.O.
..O
OOO