The truth about my life

Tue, 12 Apr 2005

EMO'dan İ. İzlem Gözükeleş'den bir e-posta aldım, sanıyorum kendisi Özgür Yazılım ve Açık Kaynak kavramlarının ne kadar anlaşıldığını belirlemek amacıyla çeşitli sorular hazırlamış. Verdiğim yanıtları günlüğüme de eklemenin mantıklı olacağı düşündüm:

 • Kac yildir Ozgur Yazilim/Acik Kaynak Kod (OY/AKK) dunyasinda yer aliyorsunuz? Hangi projelerde ve hangi gorevlerde bulundunuz?

  Yaklaşık 1998'den bu yana özgür yazılım kavramını özümsemiş insanlarla birlikte olduğumu söyleyebilirim. Kısa bir özetle GNOME, Evolution, Mono, Kannel ve Anjuta projeleri için projenin tamamına kıyaslandığında küçük boyutlarda katkılarım oldu.

 • Calistiginiz kurum OY/AKK politikasindan tamamen vazgectigini belirtse buna karsi tavriniz ne olurdu? (baska is arardim, motivasyonum duserdi, hicbirsey degismezdi vs)

  Mevcut koşulları göz önüne alarak, sanırım pek birşey değişmezdi.

 • Nicin OY/AKK projelerinde yer aliyorsunuz?

  Dünyayı daha yaşanılabilir bir yer kılmak adına zamanımı ve yeteneklerimi birarada kullanabileceğim en verimli ve demokratik ortam olarak gördüğüm için Özgür Yazılım projelerine destek olmayı tercih ediyorum.

 • GNU/Linux listelerinde ya da haber gruplarinda Microsoft yerine Micro$oft, Mikisoft, Mikropsoft vs. gibi isimler kullaniliyor. Microsoft bazen bir 'dusman' bazen de bir 'eglence konusu' olarak karsimiza cikiyor. Microsoft sizin gozunuzde nasil bir yere sahip?

  Microsoft özetle gözümde çeşitli bilim dallarında insanlığın önemli aşama katedebilmesini sağlamak için bilgisayarların ve bilgisayar yazılımları etrafındaki yardımcı bilim dallarının gelişebilmesi için önemli çabalar sarfetmiş başarılı ve yetenekli birçok insanın birarada çalıştığı bir yazılım şirketinden daha fazlası değil.

  Buna karşın, kapitalist bir ülkede kurulmuş çok milyar dolarlık bir devasa bir şirket oluşundan, yaygın olarak kullanılan çeşitli ürünlerinin fiyat/performans oranı açısından oldukça başarısız oluşundan, rekabet tanımaz ticari anlayışlarından, dengesiz fiyatlandırma politikalarından, iyice okuyup anlayınca kimsenin kabul etmeyeceği Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi'nden ve sayabileceğim daha onlarca nedenden Microsoft ile uzun yıllardır pek iyi anlaşamıyoruz.

 • Yeni bir kullanici/kullanici adayi 'hangi GNU/Linux dagitimini kullanmami onerirsiniz?' diye bir soru yonelttiginde ortam bir anda karisabiliyor. Sizin de ozel olarak tercih ettiginiz bir dagitim ya da herhangi bir urun var mi? Varsa nedenleri?

  Debian GNU/Linux. Nedenlerini daha önce yazmıştım.

 • 'Ozgur Yazilim' ve 'Acik Kaynak Kodlu Yazilim' kavramlarindan hangisini tercih ediyorsunuz? Neden?

  "Açık Kaynak" kavramı, diğer adıyla BSD Lisansı, Microsoft gibi kuruluşlara bu ürünlere ait kaynak kodunu kapalı bir geliştirme ortamına taşıyarak ticari bir ürüne dönüştürme ve bu ürüne ekledikleri tüm özellikleri özgür yazılım topluluğundan saklama hakkını veriyor.

  Windows'un önemli bölümünün BSD lisanslı yazılımları temel aldığı yönünde çeşitli yargılara sahip olduğumu belirtmeliyim, ama reverse-engineering EULA'ya aykırı ve suç olduğundan bunu ispatlayamıyorum.

  Oysa özgür yazılım kavramı, "Açık Kaynak"'dan farklı olarak yazılımın üzerinde yapılacak her türlü geliştirmenin sonucunda elde edilecek ürünlerin de özgür yazılım olarak dağıtılması gereğini beraberinde getirir. Bu nedenle Özgür Yazılım kavramını tercih ediyorum.

 • 'Ozgur yazilim' kavraminin 'Acik Kaynak Kod'a gore giderek daha az kullanilma sureci icinde oldugu gozleniyor? Bu konudaki dusunceleriniz nelerdir?

  Böyle bir genellemeye nereden ulaştınız bilmiyorum. Yanılıyor olmalısınız.

  Bu yönde bir eğilim olduğu doğru olabilir; ancak bu eğilimin oldukça dışında bir topluluk var ve yazılım ürünlerinde özgürlüğün değerini anlayan bu topluluğa da "Özgür Yazılım Topluluğu" deniyor.

 • Gelistirdiginiz urunlerde, lisanslar konusunda ozel bir tercihiniz var mi? GPL, LGPL, BSD, Mozilla?

  Mono projesinin bu konuda gayet başarılı bir örnek olduğunu düşünüyorum.

  • Mono C# Compiler (mcs): GPL
  • Mono Runtime (CLI/CLR): LGPL
  • Mono Class Library: MIT/X11

  Şimdiye dek geliştirdiğim birkaç küçük proje için GPL lisansını kullandım, gereksinimlerimi karşıladığını düşünüyorum.

 • AB icinde tartisilan yazilimin patentlenebilirligi, OY/AKK dunyasini dogrudan ilgilendiriyor. Herhangi bir olumsuz sonuc sizi nasil etkiler?

  Genel olarak patent kavramına temelden karşıyım, ancak istesek de istemesek de patentler var ve kullanılıyor. Açıkçası bu durumun sonuçlarını pek umursamıyorum.

 • Turkiye'de OY/AKK'nin kullaniminin yayginlastirilmasi icin neler yapilabilir? Sizin bu yonde yaptiginiz calismalar var mi?

  Bence kullanımı yaygınlaştırmanın tek yolu bu ürünleri doğru pazarlamak. Bu yönde Linux Kullanıcıları Derneği etkinliklerine zamanım ve yeteneklerim ölçüsünde destek olmaya çalışıyorum.

 • Uludag Projesi'nin Turkiye'de OY/AKK'nin gelisim surecinde nasil bir rol oynayacagini dusunuyorsunuz?

  Uludağ projesinin katalizör olacağı kanısındayım, süreci biraz hızlandıracakları tartışmasız.

blog comments powered by Disqus

About me

I'm Enver ALTIN. I'm from the other side of the river.

Calendar

April 2005
SuMoTuWeThFrSa
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Categories

/ (398)
  articles/ (1)
  books/ (8)
  coffee/ (1)
  construia/ (2)
  debian/ (1)
  events/ (13)
  factsoflife/ (15)
  general/ (9)
  gnome/ (16)
  humor/ (21)
  lkd/ (9)
  management/ (1)
  mobile/ (6)
  mono/ (4)
  music/ (8)
  personal/ (47)
  politics/ (31)
  postgresql/ (4)
  programming/ (12)
  projects/ (2)
  quotes/ (3)
  technology/ (10)
  tips/ (7)
  travel/ (2)
  work/ (13)

Archives

Links

Popular

Talk slides

Other stuff

License

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.

Miscellaneous

This site is built on the wonders of Pyblosxom, supposed to be W3C XHTML 1.0 and CSS 1.0 compliant, always handcoded using Vim. The server that hosts this site is powered by Debian GNU/Linux.
.O.
..O
OOO