The truth about my life

Fri, 18 May 2007

Futbol ve politika genellikle birarada işliyor birçok ülkede; modaya uyup öyle devam edeyim. Futbolla ilgisi olmayan, hatta takım dahi tutmayan biri olarak tamamen meraktan kupa kaç para eder diye sorsam kaç Fenerbahçe taraftarı alınır acaba?

Genelde sıcak konulardan bahsetmeyi pek sevmem, ama şimdi kaçınılmaz oldu. Ülkemde bugünlerde zoraki bir seçim havası var. Türk Silahlı Kuvvetleri ile oldukça sıkı ve köklü bağlara sahip gibi görünen Atatürkçü Düşünce Derneği'nin büyük illerde bayrağını salladığı protestoları hukuku eline yüzüne bulaştırmak suretiyle ziyadesiyle hakeden AKP'nin benim görebildiğim en ilginç yanı oldukça iyi bir ekip oyunu oynuyor oluşları. Yoksa ülkemin kaynaklarının yandaşlara eşit dağıtılması konusunda Demirel, Çiller ve Yılmaz hükümetlerinden pek geri kalmıyorlar, ama ben bambaşka bir noktaya değineceğim.

Temmuz'da yapılacak genel seçimlerin sonucunu tahmin etmek biraz daha güçleşti, çünkü sağlı sollu birlik haberleri alıyoruz bugünlerde. Muhalefet etmeye had safhada alışmış Baykal ile pek bir efendi insan Sezer dahi bir yolunu bulup anlaştılar. Ağar ile Mumcu da anlaşmışlardı. Bu gelişmeler yalnızca temsili demokrasinin işlemesine yaramış gibi görünüyor. Biraz daha fazla insan TBMM'de temsil edilecek. Özetle, politikacılar halkın önüne karışık bir oy pusulası konmaması gerektiğini idrak etmişler gibi görünüyor. İnsan seçmeninin kafasını karıştırmamalı.

Takım oyunu diyorduk. Geçmişe bakılırsa ülkeye en büyük zararı koalisyon hükümetleri vermişler gibi görünüyor. Her bakanlık farklı partilere mensup bakanlar tarafından yönetildiğinde birçok önemli projede koordinasyon eksiklikleri oluştuğu çarpıcı kanıtlarla ortada: eğer bugün her biri farklı kimlik numaralarına sahipseniz (vatandaşlık numarası, sigorta numarası, vergi numarası, ...) ve bunların her biri de ayrı sistemler üzerinde kullanılıyorsa (MERNİS, VEDOP... gider daha) buradaki sorunun projelerin başlatıldığı dönemde bakanlıklar arası koordinasyon eksikliğinden, hatta tabir yerindeyse "sidik yarışı"ndan kaynaklandığını söylemek galiba çok da yanlış olmaz. Bana nedense bunlar koalisyon hükümetlerinden kaynaklanıyor gibi görünüyor.

AKP'nin tek başına iktidarda bulunduğu hükümetin döneminde gerçekleştirilen projelerin daha önceki koalisyon hükümetlerinde gerçekleştirilen benzer boyuttaki projelerle zaman ve maliyet açısından kıyaslamak için ciddi bir çalışma yapmak gerek. Sanırım buna performans belirleme deniyor; ki bir sonraki seçim döneminde yeni seçilecek olan hükümeti bununla kıyaslayabilelim. Henüz hangi birinin diğerinden daha iyi olduğunu söylemek net olarak mümkün değil, ancak tek başına iktidarda bulunan AKP hükümetinin daha yüksek verimle çalışmış olması mantığa yatkın görünüyor. Buradan daha fazla oyun AKP'ye gideceği sonucunu çıkarabilir miyiz? Belki.

Yaşım henüz 24, eğer seçilme yaşını düşüren yasa beni de kurtarsaydı bu seçimlere sloganı "herkese duymak istediğini söyle" şeklinde olacak Orta Yol Partisi (OYP) kurmak suretiyle katılabilirdim belki. Başka bahara artık.

Bir de kısaca radikal İslam'ın toplumsal hayata olası nesnel etkilerinden bahsetmek istiyorum. Laiklik ülkemiz için çok önemli; zira radikal İslam'ın işlediği birçok ülkede devlet memurları ibadetin ardına saklanarak işleri savsaklıyorlar. Düşünün, bir kamu bankasıyla işiniz olduğunda oraya gittiğiniz saat namaz saati ise sizinle ilgilenecek kimseyi bulamayabilirsiniz. Yahut Ramazan ayı boyunca yemek hizmeti veren her türlü işletme kapalı olmak zorunda olabilir. Haram olsa da ülkemizin kamu'nun işlettiği Tekel adında bir kuruluşu var alkol üreten, bunun başına ne gelecek?

Ancak laiklik kavramını da doğru anlamak gerek. Din işleri ile devlet işlerinin ayrılması demektir laiklik, ama dinsizlik demek değildir. Laik Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük teşkilatlarından biridir Diyanet İşleri Başkanlığı; Milli Eğitim Bakanlığı ile yarışıyor bütçe harcamalarında. Zaten bulunmuş olan, oldukça da iyi çalışan bir orta yol var. Kur'an-ı Kerim'de buna "kaza etmek" deniyor, kamu görevlileri türlü ibadetlerini görev başında oldukları saatler dışında da yapabilirler örneğin. Ancak belli ki dindar bir kesimin bundan duyduğu bir rahatsızlık var, kendisini bastırılmış hissediyor bu insanlar. Eminim onları da mutlu edecek bir orta yol bulunabilir. Aynı çözüm dine uygun giyinmek konusunda da yakın zamanda bulunabilir diye düşünüyorum. Burada siyasette yılların tecrübesine sahip Süleyman Demirel'in kendisine cuma namazı kılıp kılmadığını soran gazeteciye verdiği yanıtı yazmadan geçmeyeceğim:

Evde kılarız.

Bilmeyenler için, Cuma namazının cemaatle birlikte kılınması farzdır. İslam'da bu sayede müslümanların sıklıkla biraraya gelmeleri hedeflenir. Yine geldik takım oyununa. Proje yönetiminde de çok önemli bu takım oyunu, futbolda da. Olmazsa olmuyor.

Son olarak seçimlerle ilgili tek temennim bir koalisyon hükümetinin kurulmamasıdır. Bu konuda bir süre yazmayacağım, seçim sonuçları her ne olursa olsun ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.

Wed, 16 May 2007

I've been doing some management stuff in the last couple years where I had little success; I think I don't regret the failures. We learn best by living it ourselves. I hope I have not failed in learning from my mistakes. The newsflash is, I decided that I should share some of my experiences in the past. I will also try to share about experiences I hopefully will be able to enjoy, through my journey in developing some super-manager powers. Obviously management is not something people are born with.

The human life is so short, we just can't afford spending many years of our lives in trial and error. Thankfully we've got another method that's hundreds of centuries old, and it works surprisingly well for me. I've been reading about management, especially about management in information technologies. I guess the blog shows that off, a little.

Although the history proves the opposite, most of the books scared the heck out of me by claiming that a manager should receive proper education in good management schools and the failure of an engineer trying to become a good manager is very likely. I guess, the first step was to develop the ability to accept bad-enough (or ugly) solutions. An engineer would use such a dirty-fix only temporarily, and the next step would be the proper fix. In the business world, these temporary fixes eventually become unintended final solutions and get forgotten. To be able to move to the next step, I had to accept these, but not forget. Yes, I ended up with a plethora of notes.

Do you get irritated by the word "management", because of the divide-and-conquer and hockey-motivation techniques widely employed by many not-so-good managers? Please don't. I'll try to substitute "management" with something better, like "influence"; just because it seems more proper to me. Unfortunately the former is what creates the buzz.

I'm into management, because I realized that I will never have enough power, motivation and resources to fix even 1% of the problems in the world. What I can do is, to influence people, so they would love to help each other fix some. I really care about getting some good things done, and I don't give a dime about who gets the credit. Sounds familiar? This is exactly how the entire open source software community organizes itself. How can this happen is left for another blog entry, but you've got the hint already don't you?

So why you would want to read a blog like this? Why don't just read some of those books, like the one called Execution: The discipline of getting things done and dive into it? I think anyone should really read some of those books, but hey, they are boring! They are written by people in their fifties for people in thirty some. Their language in explaining things resembles Dostoyevski's unique style of detail. I think you'll enjoy the blog if you're one of the Indigo children of '90s, because I make the devil in details obvious.

Mon, 14 May 2007

Geçtiğimiz hafta sonu olağan Adapazarı ziyaretlerinden biri sırasında Aytaç sayesinde haberdar oldum ve zevkle dinliyorum Anima adlı grubu.

Animasal

Albüm hakkında söyleyebileceklerim ekşisözlük yazarlarının yazdıklarından farklı değil. İyi eğlenceler.

Thu, 03 May 2007

Miguel günlüğünde SharpDevelop geliştiricilerinden Mike Krueger'ın tam zamanlı Novell çalışanı olarak Monodevelop ekibine katıldığını bildirmiş.

Linux altında, GNOME masaüstü ortamı ile de entegre ve kapsamlı bir IDE hızla gelişiyor. Bence oldukça iyi bir haber.

Bekir Coşkun'un bugünkü Hürriyet'deki yazısı. Bildiğimiz şeyler tabii, ama ifade şekli oldukça çarpıcı.

Note to myself, to investigate it further. I want this so badly. I hate wires as much as Nikola Tesla hated them, more than a century ago.

I'm not really sure if it's a coincidence, Marin Soljačić, also a Croatian from Zagreb, at Physics Department of MIT since 2005 is working on this subject. Hmm.

About me

I'm Enver ALTIN. I'm from the other side of the river.

Calendar

May 2007
SuMoTuWeThFrSa
   1 2 3 4 5
6 7 8 9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Categories

/ (398)
  articles/ (1)
  books/ (8)
  coffee/ (1)
  construia/ (2)
  debian/ (1)
  events/ (13)
  factsoflife/ (15)
  general/ (9)
  gnome/ (16)
  humor/ (21)
  lkd/ (9)
  management/ (1)
  mobile/ (6)
  mono/ (4)
  music/ (8)
  personal/ (47)
  politics/ (31)
  postgresql/ (4)
  programming/ (12)
  projects/ (2)
  quotes/ (3)
  technology/ (10)
  tips/ (7)
  travel/ (2)
  work/ (13)

Archives

Links

Popular

Talk slides

Other stuff

License

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.

Miscellaneous

This site is built on the wonders of Pyblosxom, supposed to be W3C XHTML 1.0 and CSS 1.0 compliant, always handcoded using Vim. The server that hosts this site is powered by Debian GNU/Linux.
.O.
..O
OOO