The truth about my life

Thu, 28 Jun 2007

Both Eclipse Europa and GPLv3 are being released on the same day, June 29. I should have waited until tomorrow for the haircut, with luck it would look better.

Sat, 16 Jun 2007

"The Kenyan economics expert James Shikwati, 35, says that aid to Africa does more harm than good. The avid proponent of globalization spoke with SPIEGEL about the disastrous effects of Western development policy in Africa, corrupt rulers, and the tendency to overstate the AIDS problem." from an interview on Der Spiegel that dates back to about 2 years, as seen on Marc Andreessen's blog.

This is very enlightening, but too harsh to be directly pushed on to the Turkish press community, because we all know that more than half of the press people in Turkey are just morons and they have a chronic tendency to always highlight the wrong part.

Mon, 04 Jun 2007

Since my last GNOME desktop passed away with the laptop I've been using, that is since I started to work for Cellenity, again that is since 1st Feb, I was stuck with Windows XP on the Compaq nx7010. I've been happily hibernating and suspending with it, relying on excellent (!) hardware support of Windows XP. One day it refused to wake up, and on another reboot my single NTFS partition was partially screwed up. Nothing important was lost, thanks to Subversion and DVD-R -- you know that backups are must-have. I don't know what was going on, and I just didn't care. This laptop dude belongs to my employer, but god only knows where the hell its installation CDs are. And I'm obviously not a software pirate, I don't keep illegal copies of Micro$oft crap. So I bite the bullet: I got Ubuntu Feisty running in half an hour. Actually it was running before I got it installed. It would have taken at least 3 hours to get a usable Windows XP, and please don't talk to me about Vista, it's a disaster on itself.

Okay I'm getting to it. I use Evolution on Ubuntu and I found myself missing some features of Outlook. It was nicely able to group mail messages by a very-human date blocks, like today, yesterday, last week, two weeks, last month and so on. Here is your tip to get something like this in Evo. Get to search folders window using the Edit/Search folders menu item. Click the Add button on that window, and create something like this:

How to get relevant mail in Evo

For the lazy guy, here is my ~/.evolution/mail/searches.xml file:

<?xml version="1.0"?>
<filteroptions>
  <ruleset>
    <rule grouping="any" threading="all" source="incoming">
      <title>Relevant mail</title>
      <partset>
        <part name="sent-date">
          <value name="date-spec-type" type="option" value="after"/>
          <value name="versus" type="datespec">
            <datespec type="2" value="604800"/>
          </value>
        </part>
        <part name="status">
          <value name="match-type" type="option" value="is not"/>
          <value name="flag" type="option" value="Seen"/>
        </part>
        <part name="status">
          <value name="match-type" type="option" value="is"/>
          <value name="flag" type="option" value="Flagged"/>
        </part>
        <part name="label">
          <value name="label-type" type="option" value="is"/>
          <value name="versus" type="label" value="todo"/>
        </part>
      </partset>
      <sources with="specific">
        <folder uri="email://local@local/Inbox"/>
        <folder uri="email://local@local/Sent"/>
      </sources>
    </rule>
  </ruleset>
</filteroptions>

Haber burada. Üşenenler için alıntı:

Amasya Kız Meslek Lisesi’nin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmen Ahmet Aydın, öğrenciler için 25 sorulu bir test hazırladı. Testte öğrencilere "Hangisi zinanın zararlarından değildir? a) Nesep (soy) bozulur, b) Nüfusun artmasına neden olur, c) İffet ve namus gibi duygular yok olur, d) Toplumda düşmanlıklar ortaya çıkar?", "Evlilik bağı olmayan kişiler arasındaki cinsel ilişkiye ne denir? a) Zina, b) Flört, c) Aşk, d) Çağdaşlık" gibi sorular ve cevap şıkları yöneltildi.

Okul Müdürü Fatma Dikdere ise "Öğretmen bana bir hata olduğunu söyledi. Durumu o kadar büyütmenin gereği yok" dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Vekili Mahmut Keskiner ise sorularla ilgili şikáyetlerin kendisine de iletildiğini söyleyerek, "Olayı soruşturacağım" diye konuştu. Öğrenciler ise ÖSS’de 1 puanın bile büyük önem taşıdığını alacakları eksik notu orta öğretim başarı puanlarını etkileyebileceğini söylerken, "Öğretmenimize, ’bunların üniversite sınavında bize ne yararı olacak?’ diye sorduğumuzda, bize ’Bunları her Müslüman’ın bilmesi gerekir. Müfredat her şeyi yazmaz’ cevabını aldık" diyerek tepki gösterdi.

Kız öğrencilerin tepki gösterdiği sınav sorularından ve cevap şıklarından birkaçı şöyle:

Hırsızlığın önlenmesi için yapılması gerekenlerden değildir?
a) Gizli polis teşkilatı kurulmalı, b) Muhtaçlara zekat verilmeli, c) Kalplere Allah korkusu yerleştirilmeli, d) Muhtaçlara borç verilmeli

Evlilik bağı olmayan kişiler arasındaki cinsel ilişkiye ne denir?
a) Zina, b) Flört, c) Aşk, d) Çağdaşlık

İlk bakışta komik görünse de aslında durum hayli acıklı. Bence sorular hem alabildiğine mantıklı, hem de dersin içeriğine uygun olmuş. İnciler dökülüyor:

  • Öyle görünüyor ki bazı öğretmenlerimiz derslerin müfredatları konusunda Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye kurulundan daha fazla bilgiye sahip, ama anlaşılan kendilerine fikirleri pek sorulmamış ki değerli hocamız Ahmet Aydın kendi yetkilerini kullanmak suretiyle sorunu yerel olarak çözmek istemiş. Bir adım bence, hiç yoktan iyidir.
  • Öğrencilerin dertleri sorulara doğru yanıtı veremeyecek olma korkusu ise, bence o öğrencilerin üniversitede işi yok zaten. Eğitilemez geri zekâlılar olarak sınıflandırılıp topluma zarar vermeleri engellenmeli.
  • Belli ki dertleri bu değil, değerli hocam derin bir yarayı kaşımış ve bunu bilerek yapmış. Sorunun gün yüzüne çıkmasını sağlamak için kullandığı soru ve yanıtların seçimi fevkalâde isabetli, buradan yola çıkarak toplumsal yaranın büyüklüğünün farkında. Çözümü konusunda da bir fikri var gibi duruyor. Tahmin edebiliyorum aslında ama, merak ettim doğrusu.
  • Uzun süredir bu konuda yazmak istiyordum, ancak fırsat bulabiliyorum. Azınlıkları da kapsayacak geniş özgürlüklere ve bu özgürlüğün anlamını sindirmiş bir topluma ihtiyacımız var, bunu orta vadede elde etmenin tek yolu toplumun her kesimini kapsayacak eğitim seferberliği iken; elimizde herkes için bu eğitimi sağlayacak herşey varken hep birlikte öylece duruyoruz. Sanıyorum bunun nedeni liderlik edebilecek yetenekteki insanların haddinden fazla bireyselleşmiş olması ve diğerlerini önemsememeleri.
  • Okul yönetimi öğretmeni savunmak yerine derhal geri adım atmış. Velilerle uğraşmaktan mı korkuyorlar? Hmm.
  • Öğrenciler ne zamandır ders içeriklerini üniversite sınavında işe yarayıp yaramayacağını sorgulayarak eleştiriyorlar?

Belki eğitilemez geri zekâlı olan öğrenciler değildir; belki aslında onlar çağın ilerisindedir. Belki din kültürü ve ahlâk bilgisi gereksizdir, toplumu kendi haline bırakınca dengeyi buluyordur. Belki dersin hocası eşeklik etmiştir, kafasına göre soru sormaması gerekiyordur. Belki benim bunları dert etmeyip kendi dalgama bakmam, devekuşu taklidi yapmam gerekiyordur. Bilemedim. En iyisi kendi işime bakayım, hem bana ne ki...

About me

I'm Enver ALTIN. I'm from the other side of the river.

Calendar

June 2007
SuMoTuWeThFrSa
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Categories

/ (398)
  articles/ (1)
  books/ (8)
  coffee/ (1)
  construia/ (2)
  debian/ (1)
  events/ (13)
  factsoflife/ (15)
  general/ (9)
  gnome/ (16)
  humor/ (21)
  lkd/ (9)
  management/ (1)
  mobile/ (6)
  mono/ (4)
  music/ (8)
  personal/ (47)
  politics/ (31)
  postgresql/ (4)
  programming/ (12)
  projects/ (2)
  quotes/ (3)
  technology/ (10)
  tips/ (7)
  travel/ (2)
  work/ (13)

Archives

Links

Popular

Talk slides

Other stuff

License

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.

Miscellaneous

This site is built on the wonders of Pyblosxom, supposed to be W3C XHTML 1.0 and CSS 1.0 compliant, always handcoded using Vim. The server that hosts this site is powered by Debian GNU/Linux.
.O.
..O
OOO