The truth about my life

Tue, 09 Jan 2007

Gezegen'de bazı arkadaşlar ~okaratas ile eğleniyorlardı, insanları pek keyifli görünce eğlenceliklerden bir tane de ben ekleyeyim dedim. Eskiden bir Güzin ablamız vardı, insanlar dertlerini ona yazarlardı, o da (Erdener abi gibi değil tabii ama) elinden geldiğince mantıklı yanıt vermeye çalışırdı. Şimdi kendisi yokmuş, yerine kızı varmış ama pek tutmuyormuş galiba. Başlıktaki sorunun şekli nasıl olduysa Güzin ablayı anımsattı bana. Yeniyetmeler için Güzin abla yaklaşık şöyle sorularla muhatap olurdu:

Sevgili Güzin abla,

Geçen yaz ailecek köye gittik. Köyde yıllardır görmediğim amcamın oğluyla çimenlerde yuvarlandık. Ama üstümüzde elbiseler vardı. Acaba hamile miyim?

Seni ilgiyle okuyorum, ne olur cevap yaz.

Güzin abla ~okaratas ve bu hanım kızımız gibilerine ne dese iyidir bilemedim. Zaten dese kendine dert, demese bize dert...

Üstünüze afiyet ben geçen hafta cüzdanımı (ve dolayısıyla muhtelif kimlikleri ve kartları) kaybetmiş idim. Kartlar kolay da kimlikler dertli biraz, yeni çıkarılacak ehliyetimi almak üzere ofisten erken çıkıp otobüse bindim. Mecidiyeköy civarında dizüstü bilgisayarımı açıp çıkarken yarım bıraktığım ve yürürken aklıma takılan bir hadiseye bakma gereği duydum, duymaz olaydım. NetworkManager şöyle birşey gösterdi bana:

fsckloads of wlans

Efendim derler ki askerlikte erlere ot yoldurdukları olurmuş eskiden, boş kalınca düşünüyorlar, düşünen adam tehlikelidir diye. İnsan otobüste, otobüs trafikte olunca boş kalıyor. Düşündüm, aklıma (sıradaki şarkıyı Alper Oğuz'a armağan ediyorum) Show TV'de çalıştığım kısa süre içerisinde öğrendiğim ama nasıl olduysa unuttuğum bir hadise geldi.

İstanbul'da yaşayanlar bilir, bu koca şehirde yayın yapan onlarca televizyon kanalının dev antenleri süsler Çamlıca tepesini. İşte oradaki anten kulelerinin hemen altında çok sayıda adam çalışır (vallahi ben hiç kadın görmedim). Bu adamlar olası bir arıza durumunda oradaki teçhizata anında müdahale yapmak üzere oradadırlar, bildiğim kadarıyla her yayın kuruluşunun 3 vardiya ve ikişerli gruplar halinde bulundurduğu personeli vardır. Wikipedia'daki Radio Propagation makalesinden alıntı:

In free space, all electromagnetic waves (radio, light, X-rays, etc) obey the inverse-square law which states that an electromagnetic wave's strength is proportional to 1/r² where r is the distance (range) from the source. Doubling the distance from a transmitter means the signal strength is reduced to nearly one quarter.

Buna göre antenlerin hemen altında çalışan bu adamlar antenden yayılan radyasyonun en kuvvetlisine maruz kalıyorlar; ve orada çalışan birinden öğrendiğim kadarıyla hiçbirinin erkek çocuğu yok.

Tabii bizim kablosuz bağlantı noktalarının çıkış gücü 100mW ile sınırlıdır ama yukarıdaki manzara etraftaki GSM istasyonlarını da ekleyince korkutmuyor değil hani. Ne dersin Güzin abla, olacak mı erkek çocuğumuz?

Elime muhtemelen irice bir "Fwd:" zincirinin son halkası olan Adil Tepecik'den ulaşan aşağıdaki metni noktasına virgülüne dokunmadan beğeninize sunuyorum:

Bu yil yapilacak genel secimlerde oy kullanma esnasinda TC Kimlik Numarasi baz alinacaktir. Muhtarliklarda 1 Mart 2007 tarihine kadar asili olan secmen listelerinde de TC Kimlik Numaralarinin yazili oldugu gorulmektedir (Muhtarliklarda secmen listesinde isminizin oldugunu mutlaka kontrol edin).

Ancak, cok fazla aciklanmayan, hatta biraz da sumen alti edilmeye calisilan bir konu var. Nufus Kagitlarinda TC Kimlik Numaralari yazili olmayan secmenler secimlerde oy kullanamayacaklar !!! Elle yazilmis veya internetten cikti olarak alinmis TC Kimlik Numaralari oy verme esnasinda gecerli olmayacaktir. Ehliyet, pasaport gibi kimlik yerine gecen diger belegeler de oy verme islemlerinde kullanilamayacaklar.

Maalesef siyasi partilerimiz bu konuda henuz herhangi bir calismaya baslamis degiller. Sadece AKP, kendi yandaslarini tek tek uyararak, Nufus Kagitlarini yeniletmelerini sagliyor. Basbakan RTE, bir konusma esnasinda secimlerde oy verme oraninin %50 ? 60 seviyesinde kalacagini agzindan kacirdi.

TC Kimlik numaralari nufus kagitlarinda basili olmayanlarin yapacaklari sey, muhtarliklarindan "Nufus Kagidi Degisim" kagidi alarak, aldiklari kagitlarla bagli olduklari ilcenin "Nufus Mudurlugu"ne gitmeleri. Nufus Kagidi degisiminde cok fazla sira beklenmiyor.

Ulkenin gelecegine sahip cikin, oyunuzu mutlaka kullanin. "Bir oy neyi degistirecek" diye dusunmeyin. Evet, bir oy bir sey degistirmez ama sizin gibi dusunen 1000 kisinin oyu cok sey degistirir.

Metindeki ithamların doğru olup olmadığını, eğer doğruysa yasal kovuşturma gerektirip gerektirmediğini bilmiyorum.

About me

I'm Enver ALTIN. I'm from the other side of the river.

Calendar

January 2007
SuMoTuWeThFrSa
  1 2 3 4 5 6
7 8 910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Categories

/ (398)
  articles/ (1)
  books/ (8)
  coffee/ (1)
  construia/ (2)
  debian/ (1)
  events/ (13)
  factsoflife/ (15)
  general/ (9)
  gnome/ (16)
  humor/ (21)
  lkd/ (9)
  management/ (1)
  mobile/ (6)
  mono/ (4)
  music/ (8)
  personal/ (47)
  politics/ (31)
  postgresql/ (4)
  programming/ (12)
  projects/ (2)
  quotes/ (3)
  technology/ (10)
  tips/ (7)
  travel/ (2)
  work/ (13)

Archives

Links

Popular

Talk slides

Other stuff

License

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.

Miscellaneous

This site is built on the wonders of Pyblosxom, supposed to be W3C XHTML 1.0 and CSS 1.0 compliant, always handcoded using Vim. The server that hosts this site is powered by Debian GNU/Linux.
.O.
..O
OOO