The truth about my life

Wed, 03 May 2006

Merhaba,

Aslında zamanım oldukça dar, ara sıra RSS yoluyla Gezegen okuyorum. Düşünceyi ortaya atıp uygulayan ve bir süre işleten kimse olarak yorum yazmamın doğru olacağını düşündüm.

Öncelikle, günlüğünün Gezegen'den yayınlanmasını isteyecek insanların Linux ve Özgür Yazılım ile ilgisiz olduklarını düşünmüyorum. Buraya kadar gelip bir de günlüklerinin eklenmesini istemişlerse herhalde Türkiye'de bu konularda ilerleme sağlamak üzere birşeyler yapıyorlardır. Diğer yandan, buranın bazı kuralları (ve unuttuğumuz kuralları ileride ekleyebilelim diye bir catch-all(?) kuralı) var. Kurallar bizleri korumak için var.

Gezegen'de Özgür Yazılım olmayan yazılımlarla ilgili ipucu vb. bilgilerin yer almasının zararlı sonuçları yararlı sonuçlarından daha fazla. Neden bahsettiğini bilmeyen insanların, "Linux'çular aslında Linux kullanmıyor, yalancı onlar, aslında pencereler kullanıyorlar" gibi garip yorumlarla ikna etmekte (daha doğrusu ulaşmakta) zorlandığımız insanların algılarını etkiliyor olmaları bence en büyük zararı.

Bu nedenle Gezegen Linux'u yöneten bir (grup?) insan var ve her zaman olmalı. Bu insan(lar) proaktif davranmalı, kurallara uymama ihtimali olan insanları zaman zaman e-posta ile veya başka yollarla ulaşarak uyarmalı, gerekli gördüklerinde bu gibi günlüklerin Gezegen'den yayınlanmasını engellemeli.

Diğer taraftan, ben Gezegen'i ilk olarak birbirini tanıyan ve birbirinin yakın arkadaşı olan, fakat çok sık görüşemeyen insanların günlüklerini biraraya toplayacak bir araç olarak düşünmüştüm ve bu düşüncenin bir kısmını da korumak taraftarıyım. Gezegen'in Penguence'den bir farkı da bence insanların Özgür Yazılım veya bilişim teknolojileri ile doğrudan ilgili olmayan hayatlarından da bahsedebildikleri bir ortam oluşu (merak edenler için, diğer farkı da yaşayan bir yapı oluşu).

Bunun yanlış anlaşılmasını istemiyorum, Gezegen'de sansür uygulansın demiyorum ancak Türkiye'de Özgür Yazılım veya Linux dendiğinde akla ilk gelen isimlerin günlüklerinin toplandığı bir siteye eklenen insanların bu sorumluluğu taşımak istemelerinin ve taşıyabilecek olmalarının önemli olduğunu düşünüyorum.

Saygılar,

blog comments powered by Disqus

About me

I'm Enver ALTIN. I'm from the other side of the river.

Calendar

May 2006
SuMoTuWeThFrSa
  1 2 3 4 5 6
7 8 910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Categories

/ (398)
  articles/ (1)
  books/ (8)
  coffee/ (1)
  construia/ (2)
  debian/ (1)
  events/ (13)
  factsoflife/ (15)
  general/ (9)
  gnome/ (16)
  humor/ (21)
  lkd/ (9)
  management/ (1)
  mobile/ (6)
  mono/ (4)
  music/ (8)
  personal/ (47)
  politics/ (31)
  postgresql/ (4)
  programming/ (12)
  projects/ (2)
  quotes/ (3)
  technology/ (10)
  tips/ (7)
  travel/ (2)
  work/ (13)

Archives

Links

Popular

Talk slides

Other stuff

License

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.

Miscellaneous

This site is built on the wonders of Pyblosxom, supposed to be W3C XHTML 1.0 and CSS 1.0 compliant, always handcoded using Vim. The server that hosts this site is powered by Debian GNU/Linux.
.O.
..O
OOO