The truth about my life

Wed, 25 Jan 2006

Bildiğiniz gibi Uluslarası finans kuruluşlarından Fortis bir süre önce Dışbank'ı TMSF'den satın alarak Türkiye piyasasında da boy göstermeye başladı. İktisadi açıdan nasıl bir gelişme olduğunu açıkçası bilmiyor ve katı bir solcu olmadığımdan doğrudan ilgilenmiyorum.

Buna karşın, bir süredir el altından Fortis'e karşı bir kampanya yürütüldüğünü biliyorum. Arkadaşlarım arasında elden ele dolaşan ve aralarında Fortis'in de bulunduğu 5 finans kuruluşunun uluslararası dev silah üreticilerinden Singapore Technologies Engineering Ltd.'de toplam 1,376,600 adet hissesi bulunduğu, bahsi geçen bu kuruluşun Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'nun üretimini yasakladığı (her nasıl oluyorsa ABD'nin Irak'ta 3 yıldır yoğun olarak kullandığı İtalyan RAI TV tarafından belgelenen) misket bombası, çeşitli nükleer bombalar ve seyreltilmiş uranyum içeren silahlar ürettiği, bu silahlardan VS-50 ve VS-69 tipi mayınların Güneydoğu Anadolu'da PKK tarafından kullanıldığı bilgileri yer alıyor.

Bu bilgilerin aslını astarını biraz araştırdım (isteyenlerin araştırmaya devam edebilmesi için araştırırken kullandığım Google araması burada) ve daha ilk arama sonucunda, dolaşan e-posta içerisinde belirtilen araştırmayı yapan Belçika'lı Netwerk Vlaanderen adlı kuruluşun hazırladığı raporun ve bu raporun yayınlanmasından itibaren raporda adları geçen finans kuruluşlarının tepkilerinin başarılı bir özetine ulaştım. Rapor ve arama sonuçları oldukça çarpıcı, Washington hükümetinin ve ABD Savunma Bakanlığı'nın Irak'da kullanılacak silahları nereden bulduğu ve bunların kongreye hissettirmeden kullanılmasını nasıl sağladığı ise bambaşka bir araştırma konusu, ancak ABD'nin geçmişteki bariz saldırılarında nasıl çalıştığı anımsandığında Nikaragua'da veya Endonezya'da yaptıklarından pek farklı olduğunu düşünmüyorum. En muhtemel olasılık bu silahların bir kısmının doğrudan kongrenin sağladığı savunma ödenekleri ile değil de uluslararası uyuşturucu tacirlerinin birazcık rahat bırakılması ile sağlanan dev gayrıresmi finansal olanakların bu silahları satın almak için kullanılmış olması.

Uyanın ey Türk halkı, cebinizi delip mayın yapıyorlar, sahip olduklarınızı elinizden almak için.

blog comments powered by Disqus

About me

I'm Enver ALTIN. I'm from the other side of the river.

Calendar

January 2006
SuMoTuWeThFrSa
1 2 3 4 5 6 7
8 91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Categories

/ (398)
  articles/ (1)
  books/ (8)
  coffee/ (1)
  construia/ (2)
  debian/ (1)
  events/ (13)
  factsoflife/ (15)
  general/ (9)
  gnome/ (16)
  humor/ (21)
  lkd/ (9)
  management/ (1)
  mobile/ (6)
  mono/ (4)
  music/ (8)
  personal/ (47)
  politics/ (31)
  postgresql/ (4)
  programming/ (12)
  projects/ (2)
  quotes/ (3)
  technology/ (10)
  tips/ (7)
  travel/ (2)
  work/ (13)

Archives

Links

Popular

Talk slides

Other stuff

License

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.

Miscellaneous

This site is built on the wonders of Pyblosxom, supposed to be W3C XHTML 1.0 and CSS 1.0 compliant, always handcoded using Vim. The server that hosts this site is powered by Debian GNU/Linux.
.O.
..O
OOO