The truth about my life

Sun, 27 Nov 2005

Geçen ay bir arkadaşımın bilgisayarında görüp kurdum ve yararlı bir hadise olduğunu düşündüğüm için paylaşmak istedim.

World Community Grid IBM'in de destek olduğu dev bir Grid Computing uygulaması. Grid server'lar tarafından sağlanan küçük veri paketlerini bilgisayarınızın işlemci gücünü kullanarak işliyor ve daha anlamlı veriler haline getiriyor.

Bu sayede Human Proteome Folding Project ve FightAIDS@Home (UNAIDS tarafından destekleniyor) gibi projelere kullanmadığınız işlemci gücünü bağışlayarak önemli destek sağlayabilirsiniz.

WCG Agent hem Windows, hem de Linux/Intel üzerine kolaylıkla kurulabiliyor. Neredeyse tamamen otomatik çalışıyor ve siz bilgisayarınızı kullanırken sizi rahatsız etmiyor. Centrino dizüstü bilgisayarların gereksiz aşırı ısınmasına neden olmuyor ve pilde çalışıyorsanız işlem yapmaktan vazgeçerek size yük olmuyor. Tek gereken katkınızın ölçülebilmesi için bir üye hesabı edinmeniz. Eğer isterseniz takımlardan birine katılabilir, tek bir üye hesabı altında birden fazla bilgisayardan gelen verilerin hesaplanmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer isterseniz ekran koruyucu olarak da çalışıyor ve ekranda kayan anlamsız yazılardan ve garip şekillerden çok daha şık görünüyor.

Kullanın, kullandırın! İyi eğlenceler,

Sat, 26 Nov 2005

Eyüp Belediyesi İmar Arşivi. Şimdiye dek gördüğüm en düzenli evrak arşivlerinden biriydi, buradaki görevli memur herhangi bir evrağı saniyeler içerisinde bulup çıkarabiliyordu.

Yorumsuz.

Thu, 24 Nov 2005

Türk ve Japon şirketleri arasında bir kürek yarışı düzenlenmesine karar verildi. Her iki takım da performanslarının en üst düzeyine varabilmek için uzun ve zorlu bir hazırlık devresinden geçti. Büyük gün geldiğinde, iki taraf da kendini hazır hissediyordu.

Yarış yapıldı, Japonlar yarışı bir kilometre farkla kazandılar. Yarış sonrasında Türk takımı çok sarsılmıştı. Türk şirket yönetimi, yarışın açık farkla kaybedilmesinin nedeninin bulunmasına karar verdi. Sorunu araştırarak, çözüm yollarını önermesi için Mc Kinsey ve Arthur Andersen ve bir dizi diğer yabancı danışmanlık şirketiyle anlaşıldı.

Bir yıl süren ve milyonlarca dolara mal olan çalışmalar, analizler, araştırmalar sonucu yabancı danışmanlık şirketleri hatayı buldu ve çözüm önerisi getirdi.

Japonlar'ın takımında sekiz kişi kürek çekiyor, bir kişi dümencilik yapıyordu... Türk takımında ise bir kişi kürek çekiyor, sekiz kişi dümeni kullanıyordu...

9 kişilik Türk takımı, Japonlar'la bir yarış daha yapmak üzere yeniden yapılandı. Yeni yapıda, 4 dümen müdürü, üç bölgesel dümen müdürü, kürek çekmekle görevli kişinin performansından sorumlu bir dümen yöneticisi ve kürek çekme elemanı bulunuyordu. İkinci yarışı Japonlar iki kilometre arayla kazandılar.

Tepesi atan Türk şirketi yönetim kurulu, hemen yarışın kaybedilmesinden sorumlu tutulan kürekçiyi kovdu. Müdürlere sorunun çöözümüne olan katkılarından ötürü iki maaş ikramiye verdi.

Mon, 21 Nov 2005

Some of you may know that the disk on my laptop passed away a while ago. Since then I have been using Windows in my very own way. Feels like carrying personal stuff in luggage and traveling abroad:

I have to admit that, although the desktop sucks from the usability point of view, it can be forced to work for a particular purpose in a given timeframe; thanks to valuable free software projects like Firefox, Thunderbird, Gaim, Workrave, PuTTY, Eclipse, OpenOffice.org, FileZilla, Mono, Planner, Vim, GIMP and some other useful tools. Another positive comment I have to add about Windows is the smooth support for the hardware it's running on, a Dell Latitude D505.

I spend most of my time reading and sending e-mail and I'm a happy user of Evolution since the beginning, but the Windows port of Evolution is not ready for everyday use yet. So I did what everybody else did and temporarily switched to Thunderbird and that's where the royal pain in the rear began. But I'll start with things I liked so far.

I'm addicted to the vertical layout. IMAP performance is very good (specifically filtering on IMAP is very fast since it's processing only header data and can move messages server-side) and overall IMAP implementation is very mature. I guess that's all.

On the other hand, I find mail filtering and searching facilities very primitive. These should cover needs of basic mail users, but hey, that's not me. I have to deal with about 1k messages everyday which is more than a month's traffic of many others.

Thunderbird's mail composer stinks. Really.

It lacks several features Evolution offered from the very beginnings, like text e-mail signatures, proper HTML formatting, message templates, live spell checking and rich formatting in plain text mode (so I can easily switch to bulleted or numbered list mode even in plain text).

The small dock at the top of the window where recipient addresses are displayed is a usability nightmare. I'm using it for a month and still hate it. The attachment pane provides no useful information about the attachment other than the file name. Composer needs a lot of usability love.

Apparently they had to make contacts pane available for the composer in an attempt to fix the issue. I think it's the poor man's solution.

Another point is that, the composer displays wrapped text lines in plain text mode, but the text is submitted completely unwrapped. I'd love an explanation. This looks really pointless to me.

Thankfully it follows the RFC and strips off text signature part followed by "-- \n". On the plus side, it also supports some not-so-useful features like message receipts and message priority.

I don't want to go deeper into Account Settings and Options dialogs, you can set things up once and forget about them forever. But I'd like to note that some settings are very confusing for the average user.

I'd like to conclude with importing features. Thunderbird can import from a variety of applications like Outlook, Outlook Express, Eudora and Netscape Mail but not from a standard mbox file. It even stores the data in mbox files, but can't import one? Sounds really stupid. Sure, I can go ahead and append the file to the file holding Inbox of Local folders, but the average user just can't do stuff like that. Why an average user would need to do that is another story :-)

I think I'll be reviewing other mailers, like Sylpheed and KMail soon.

Wed, 09 Nov 2005

WARNING! Cover your eyes!

I have been threatened to death by Zehra to put this picture here. Only evidence I've got is the red umbrella, which, unfortunately, can't be opened.

Julia asked me to take a picture of myself. Using my regular blur generator, I took the following:

I think I'll be getting rid of my glasses sometime soon. Some Parkyerians got together here.

Mon, 07 Nov 2005

Sonunda tek doğum günü hediyemi okuyabildim, tekrar teşekkürler Can.

Okumadığım geriye kalan son Dan Brown romanıydı Digital Fortress. Kriptografi ile ilgili zırvaların bir kısmını boş verecek olursak sürükleyici bir hikaye ama diğer Dan Brown romanlarına kıyaslandığında çok daha az çaba harcanmış, daha az detay araştırılmış gibi duruyor. *

Oldukça akıcı ifadeler sayesinde bunu da yaklaşık 15 saat içerisinde okuyabildim. Okumak durumunda kaldığım diğer iç açıcı(!) belgelere ve kitaplara kıyasladığımda insanların okumak isteyeceği türden birşeyler yazmanın ne kadar zor olduğunu daha iyi anlayabiliyorum.

Bir de "without wax"'dan bahsetmek istiyorum. İspanyol heykeltıraşlar mermer kullanırken bir hata yaptıklarında yanlış yonttukları yerleri balmumu kullanarak dolduruyorlarmış. Eğer mermer bir heykel balmumu kullanılmadan tamamlanabilmişse oldukça değerli oluyormuş, "sin cera" olarak anılıyormuş. Bu sözcük grubu zamanla İngilizce'ye "sincere" olarak geçmiş, mektupların altında bile yer almaya başlamış. Bunu da buraya yazdım ki unutmayayım.

İyi eğlenceler,

About me

I'm Enver ALTIN. I'm from the other side of the river.

Calendar

November 2005
SuMoTuWeThFrSa
   1 2 3 4 5
6 7 8 9101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Categories

/ (398)
  articles/ (1)
  books/ (8)
  coffee/ (1)
  construia/ (2)
  debian/ (1)
  events/ (13)
  factsoflife/ (15)
  general/ (9)
  gnome/ (16)
  humor/ (21)
  lkd/ (9)
  management/ (1)
  mobile/ (6)
  mono/ (4)
  music/ (8)
  personal/ (47)
  politics/ (31)
  postgresql/ (4)
  programming/ (12)
  projects/ (2)
  quotes/ (3)
  technology/ (10)
  tips/ (7)
  travel/ (2)
  work/ (13)

Archives

Links

Popular

Talk slides

Other stuff

License

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.

Miscellaneous

This site is built on the wonders of Pyblosxom, supposed to be W3C XHTML 1.0 and CSS 1.0 compliant, always handcoded using Vim. The server that hosts this site is powered by Debian GNU/Linux.
.O.
..O
OOO