The truth about my life

Sat, 07 May 2005

Köy korucuları ile ilgili hadise de nereden çıktı şimdi durduk yerde derseniz, pek de durduk yerde çıkmadı.

Sabaha karşı Caribbean adlı club'dan sabahın kör vakitlerinde çıkıp eve geldikten sonra bilgisayar başına geçip haber okumaya başladım.

Haberlerin arasında, içişleri bakanı Abdülkadir Aksu'nun DYP Denizli milletvekili Ümmet Kandoğan'ın köy korucuları hakkındaki sorusuna verdiği yanıt vardı. Haberi okumaya üşenenler için, özeti yaklaşık şöyle: toplam 22 ilde 57,860 köy korucusunun görev yaptığını, bu insanların sosyal güvencelerinin bulunmadığını ancak bu konuya bir çözüm bulmaya çalıştıklarını belirtiyor.

Biraz ironik değil mi? Birilerini korumak üniter devlet yapısında kimin görevi? Bu görevi gerekli eğitimi almamış insanlar neden yapıyor? Üstelik bu sorunu çözmek yerine içişleri bakanlığı bu insanların sosyal güvencelerini neden dert ediniyor?

Hata ile hata düzeltmeye başarılı bir örnek sanırım... Araştırmalar ilginç yerlere uzanıyor, sanırım Pazartesi daha fazla eğlencelik malzememiz olacak.

Tamamen meraktan köy korucusu kavramının nereden geldiğini, neden bu konuda eğitimsiz insanların birilerini başka birilerine karşı korumak için silah sahibi edildiğini, bu kadar saçma bir şeyin kimin kıçından uydurulmuş olabileceğini (aslında tahmin edebiliyorum, umarım yanılıyorumdur) araştırırken konuyla ilişkili başka şeyler buldum.

Bulduğum belge, Yargıtay'ın web sitesindeki AİHM kararlarından biri. AİHM kararına göre dava reddedilmiş. Bunu bulduktan sonra aynı siteyi biraz daha dolaştım. Çıkardığım fikir, Türkiye'de adli sistemin, bir devletin temel kurumlarından diğer ikisinden ayrılmayı ve bağımsız hale gelmeyi Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca hiçbir zaman başaramadığı. Kendi devletinin kabahatlerini görmek konusunda yetersiz güvenlik güçleri, kendi içindeki suçluları yargılamaktan aciz bir devlet ve bu devlet tarafından yönetilen, buna rağmen bu ironide yaşamını sürdürmeyi başarabilen milyonlarca insan var Türkiye'de. Reva mı bu? Kim çözecek bu karmaşayı?

Köy korucuları saçmalığı hakkında bilgi buldukça daha fazla yazacağım, ama içimden bir his bu işin köklerinin TSK'nın derinliklerine uzanacağını söylüyor.

About me

I'm Enver ALTIN. I'm from the other side of the river.

Calendar

May 2005
SuMoTuWeThFrSa
1 2 3 4 5 6 7
8 91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Categories

/ (398)
  articles/ (1)
  books/ (8)
  coffee/ (1)
  construia/ (2)
  debian/ (1)
  events/ (13)
  factsoflife/ (15)
  general/ (9)
  gnome/ (16)
  humor/ (21)
  lkd/ (9)
  management/ (1)
  mobile/ (6)
  mono/ (4)
  music/ (8)
  personal/ (47)
  politics/ (31)
  postgresql/ (4)
  programming/ (12)
  projects/ (2)
  quotes/ (3)
  technology/ (10)
  tips/ (7)
  travel/ (2)
  work/ (13)

Archives

Links

Popular

Talk slides

Other stuff

License

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.

Miscellaneous

This site is built on the wonders of Pyblosxom, supposed to be W3C XHTML 1.0 and CSS 1.0 compliant, always handcoded using Vim. The server that hosts this site is powered by Debian GNU/Linux.
.O.
..O
OOO