The truth about my life

Wed, 30 Mar 2005

Bugün, 15 dakikalık bir gecikme ile Beykent Üniversitesi'nde Özgür Yazılım, Linux, GNOME, Mono: Yakın tarih konulu yaklaşık 2 saatlik bir sunum yaptım.

Geç başladığım için bir miktar fire verdik, toplam 30 civarında müşterimiz vardı sanırım.

İnanılmaz yorgunum. Sunum notları burada (OpenOffice.org Impress). Lütfen zayıf sunucuma acıyın, belgenin Seminer CG Web sitesi'nde yayınlanmasını bekleyin. İyi eğlenceler,

Sun, 27 Mar 2005

Oldukça zor geçen iki haftanın üstesinden zorlanarak da olsa geldim. Sınavlar, etkinlikler, gecikmiş ve daralmış projeler, yeni sorumluluklar; bunların neden olduğu abartılı uykusuzluk ve yorgunluk sonucunda anjin/grip... Vitamin hapları ve antibiyotiklerin desteğiyle karşınızdayım. Üstelik pazartesi sendromu da yaşamıyorum. Günaydın Türkiye!

Geçen hafta sonu sınavlar için Ankara'ya gelir gelmez Tunalıhilmi'de rastgele bulduğum WLAN hotspot sayesinde iletişim kurduğum bir Hitnet insanı olan Banu ile birlikte kahvaltı ettik. Bu arada kendisindan aldığım birkaç Coupling bölümünü yaklaşık 1 haftalık gecikmeyle dün akşam karnımı tutarak izledim. Affınıza sığınarak, televizyon konusunda ulusun yüz karası bir cahil olduğumu itiraf ediyorum. Bu diziyi CNBC-e'de daha önce birkaç kez görmüş fakat ciddiye almamış ve izlememiştim. Kodlama oturumlarıma çiftlemeleriyle renk kattığı için buradan Banu'ya teşekkür ediyor, devamını beklediğimi belirtiyorum.

Hafta boyunca ve hafta sonu çok sayıda Mono sınıfı ile oynadım, sanırım insanlara sürekli olarak önerdiğim bu aleti oyuncaklar dışında gerçek hayatta da kullanmaya başlamak için oldukça geç kaldım.

Yaklaşık 8 ay geriden gelen bilgilerimi güncellemek ve neler olup bittiğini hatırlamaya çalışmak biraz zaman aldı. Yaklaşık 1 yıldır nesne yönelimli programlama çamuru bulaştırmadığım tertemiz ellerim yine simsiyah oldu ama bence değdi. C# ve Mono sınıf kütüphanesi ile keyifli günler ve geceler birbirini kovaladı, deneme ve yanılma yöntemiyle -- Google bana Microsoft Developer Network'ü hatırlatana dek. Bu adamlar sınıf kütüphanelerini belgelemek için milyonlarca dolar harcıyorlar ve biz Mono ile bu yatırımın üzerine yatıyoruz. Kulağa hoş geliyor

Birkaç gündür System.Net.Sockets ve Npgsql ile oynuyorum. Bu arada PostgreSQL'deki LISTEN ve NOTIFY SQL deyimlerinin göründükleri kadar pratik olmadığını ve asenkron-tek yönlü protokol tasarımından dolayı zaman-öncelikli işlerde pek faydalı olmadıklarını öğrendim. Tecrübe kolay edinilmiyor.

Yasal olmayan mp3 yığınından arakladığım Garbage ve ATB yazılım geliştirirken kötü ruhların etrafta yaptıkları gürültülerden korunmama yardım etti. O kötü ruhlar kim olduklarını biliyorlar. Bu arada bir Chomsky kitabı daha bitmek üzere. Kısa bir özet yakında geliyor, lütfen hatta bekleyin...

Davyd masaüstümüz nasıl görünüyor merak etmiş:

I'm only happy when it rains.

25 Mart Bilge'nin (diğer adını mı kullanıyorsun?) doğum günüydü. Bir "mutlu yıllar" da buradan, ünlü oldun!

Gezegen'e Serbülent Ünsal'ı da ekledim. Bu gezegende penguenler birleşerek çoğalıyorlar, garip bir ekosistem. Bu vesile ile Murat Eren'e boza getirmiş bulunduk galiba. Yoksa bozo muydu? Gürer?

Bir ara Aytaç buradaydı, ona da yeni işinde başarılar!

30 Mart Çarşamba günü 2 saatlik bir seminer için LKD Seminer Çalışma Grubu adına Parkyeri logolu (teşekkürler Ebru!) sunumumla Beykent Üniversitesi'nde olacağım, Miguel'den arakladığım ipuçlarıyla eğlenceli bir sunum olacağını düşünüyorum. Orada görüşürüz!

Ayrıca 4 Nisan'da da Internet haftası etkinlikleri kapsamında Sakarya Üniversitesi'nde de Özgür Yazılım'dan Mono'ya uzanan bir stand-up show izleyebilirsiniz, benden hemen sonra Microsoft Türkiye'dan M. Nuri Çankaya'nın ASP.NET'den bahsedeceğini duydum. Kaynak gösteremem.

Can Burak için Vim'de otomatik tamamlama: Ctl-N ve Ctl-P. Ayrıca :colorscheme. Bir de programcılar vim'de folding öğrenmeli.

Devrim ve Murat Koç umarım birlikte iyi eğlenmişlerdir. Biz Devrim'le geçen sefer çok eğlenmiştik, özellikle de sinir ve damar gibi anatomik konularda

Sanırım yeterince uzattık. İyi eğlenceler!

Wed, 23 Mar 2005

On his last blog entry Robert Love announces the 0.8 relase of the Beagle and shows a very scary screenshot of his desktop.

Fri, 18 Mar 2005

24 saat süren zorlu ve uykusuz çalışmadan sonra, yapmam gerekenlerin önemli bir bölümünü tamamlamış olmanın verdiği mutlulukla:

skyblue@roadrunner:~$ w
19:27:27 up 23:53, 2 users, load average: 1.48, 0.98, 0.60
USER   TTY   FROM       LOGIN@  IDLE  JCPU  PCPU WHAT
skyblue :0    -        Thu19  ?xdm?  2:14m 5.90s x-session-manager
skyblue pts/1  :0.0       19:27  1.00s 0.70s 0.00s w
skyblue@roadrunner:~$ wq

Geçen hafta Ankara'daydım, önce Devrim'le biraz eğlendik. Ertesi gün eğitim için Ankara'da olan ve had safhada sıkılmış olan Yeliz'le alışveriş yaptık, ardından biraz gezip sinemaya gittik.

Tunalıhilmi'de adını anımsamadığım bir sinemada (evet Aytaç, yarıda bırakıp çıktığım tek film olan Altın Kap'ı izlediğimiz sinema) The Aviator iyiydi özetle, sanırım Yeliz pek beğenmedi.

Ertesi gün kahvaltıdan sonra bir hafta önce teyzemi ziyarete gitmiş olan anneannemi almak için Düzce'deydim, Pazartesi sabahı da İstanbul'a geldik.

Bu hafta sonu yine Ankara'da olacağım, bu kez bütünleme sınavları ile ilgileneceğim.

Ayrıca genelde İnternet Destekli Öğretim hakkında, özelde okuduğum Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin kullandığı Enocta adlı yazılım hakkında biriktirdiğim ve bir ara yazmam gereken şeyler var, belki yolda... Hmmm...

Gösterdiği abartılı misafirperverlik için Devrim'e tekrar teşekkür etmek istiyorum, adam benden bıkmadı gitti

Thu, 17 Mar 2005

Aklımdayken yazayım dedim, Murat Koç hakkında sözlükte ileri geri konuşmuşlar... Tövbe estağfurullah...

Wed, 16 Mar 2005

Finally I managed to get my blog categorized, so hopefully I can get my blog added to other planets, like Planet GNOME and still keep posting in Turkish in some categories.

Tue, 15 Mar 2005

Erçin'in bahsettiği resimdeki hatun Cindy Margolis, merak edenler için resmin yıllar önce edindiğim aslı da burada:

Sanırım aslında neden Debian kullandığım ortaya çıktı

Hubert Figuiere points out the privacy problem of a few most widely used instant messaging networks, worth reading.

Mon, 14 Mar 2005

skyblue@roadrunner:~$ apt-get moo
     (__)
     (oo)
  /------\/
 / |  ||
 * /\---/\
  ~~  ~~
...."Have you mooed today?"...
skyblue@roadrunner:~$ aptitude moo
There are no Easter Eggs in this program.

Fri, 11 Mar 2005

For some of the Uludağ folks, I have an interesting thing to point out, called Conary which may sched some light on the package manager project.

I'm on my way to Ankara for the rest of exams. I'll stick with the survivors (you know who you are).

Take care of the city while your favorite hero is not around ;-)

I like Rhythmbox, The Official Music Player for GNOME, because:

 • iTunes like interface: very easy to navigate and find what exactly you want
 • GStreamer. Those guys rock, at least in audio.
 • You can very easily drag files to any Nautilus folder, a feature I was missing a lot in XMMS (a Winamp like player - a very good example on how an inconsistent and hard-to-use application might look like)
 • All in all, it's simple.

What I would love to have with it is, a good equalizer but it's more of a GStreamer thing than a Rhythmbox one.

Enjoy,

It's 4:04am, I've been working as usual and decided to take a quick break. I was a bit lazy for that quick break, as usual; so I thought I should try completing the expert minesweeper without using markers and, yeah. I did it in 9:11 (not September 11, it's 9 mins and 11 seconds). I know, I gotta get back to work.

Good night, sleeping people.

Thu, 10 Mar 2005

E-posta ile iletişim Internet kullanımının ülkemizde yaygınlaşmasından bu yana her geçen gün diğer iletişim alternatiflerine kıyasla önem kazanmakta, ancak e-posta ile iletişimin pek az bilinen bazı zayıf yanları var.

Bir e-posta iletisinin, gerçekten de “Gönderen” kısmında belirtildiği adres veya kişi tarafından gönderildiğinin doğrulanması ve e-posta iletisi içerisinde gönderilen bilginin gizliliğinin sağlanması için zaman içerisinde çeşitli yazılımlar geliştirilmiş.

GnuPG (GNU Privacy Guard) bu yazılımlardan yalnızca biri, oldukça popüler.

GnuPG basitçe, herhangi bir veriyi imzalamak veya şifrelemek için kullanılıyor. Gayet tabii, GnuPG ile sayısal imza içeren herhangi bir verinin kaynağını doğrulamak ve şifrelenmiş verilerin açılarak okunaklı veri biçimine dönüştürülmesi mümkün.

Nasıl çalışıyor?

GnuPG DSA+ElGamal, RSA ve DSA gibi açık anahtarlı şifreleme algoritmalarını kullanır. Bu algoritmaların doğru çalışabilmesi için biri hususi (private), diğer umumi (public) iki anahtar gereklidir.

Hususi anahtar gizli tutulmalıdır ve başkalarıyla paylaşılmamalıdır, imza oluşturma ve şifrelenmiş dosya oluşturma amacıyla kullanılır. Ayrıca şifreleyen veya imzalayanın kim olduğu ile ilgili bilgiler içerdiğinden değerlidir.

Umumi anahtar ise güvenle herkese dağıtılabilir, zira tek başına neredeyse yararsızdır. İmzanın kaynağını doğrulamak veya yalnızca umumi anahtarın sahibi olan kullanıcının elindeki hususi anahtar tarafından açılabilecek şifrelenmiş dosyalar oluşturmak amacıyla kullanılabilir.

Neden gerekli?

SMTP protokolünün tasarımından ve doğasından dolayı, gönderilen e-posta başlıklarında gönderen olarak bir başkasının kimliği belirtilebilir. Kullandığınız e-posta yazılımının hesap ayarlarında e-posta adresi ve Ad/Soyad olarak bir başkasını belirterek ve kendi e-posta adresinize bir e-posta gönderek bunu deneyebilirsiniz. Bu zayıflık kötü amaçlarla kullanılabilir.

Bu sorunun önüne geçmek için geliştirilmiş olan yol gönderilen tüm iletilerin sayısal olarak imzalanmasıdır. Gönderdiğiniz her e-posta iletisine ek olarak, sadece o ileti için geçerli olan ve sadece size ait hususi anahtar kullanılarak üretilebilen ancak isteyen herkes tarafından okunabilen, yalnızca gönderenin kimliğini doğrulamak için kullanılabilecek bir imza eklenir.

Bir başka sorun şifrelenmemiş verilerin ağ kabloları ve bileşenleri üzerinden kolaylıkla yakalanarak okunabilecek olmaları konusudur. Eğer gönderdiğiniz iletilerin gizliliği önemli ise ve e-posta metnini gönderdiğiniz kişiler dışında kimsenin okumasını istemiyorsanız, e-posta iletilerinizi şifreleyebilirsiniz.

Nasıl kullanılıyor?

GnuPG kullanmaya başlamadan önce gerekli anahtarlar oluşturulmalı. Bir terminal penceresi içerisinde gpg --gen-key komutu verildiğinde oldukça basit birkaç soru yanıtladıktan sonra ihtiyacımız olan anahtarlar kullanıma hazır olacak:

~$ gpg --gen-key
gpg (GnuPG) 1.4.0; Copyright (C) 2004 Free Software Foundation, Inc.
This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
This is free software, and you are welcome to redistribute it
under certain conditions. See the file COPYING for details.

Please select what kind of key you want:
  (1) DSA and Elgamal (default)
  (2) DSA (sign only)
  (5) RSA (sign only)
Your selection?
DSA keypair will have 1024 bits.
ELG-E keys may be between 1024 and 4096 bits long.
What keysize do you want? (2048)
Requested keysize is 2048 bits
Please specify how long the key should be valid.
     0 = key does not expire
    = key expires in n days
   w = key expires in n weeks
   m = key expires in n months
   y = key expires in n years
Key is valid for? (0)
Key does not expire at all
Is this correct? (y/N) y

You need a user ID to identify your key; the software constructs the user ID
from the Real Name, Comment and Email Address in this form:
  "Heinrich Heine (Der Dichter) "

Real name: Test Kullanicisi
Email address: test@e-posta-adresim.com
Comment:
You selected this USER-ID:
  "Test Kullanicisi "

Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (O)kay/(Q)uit? O
You need a Passphrase to protect your secret key.

You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
I will do it anyway. You can change your passphrase at any time,
using this program with the option "--edit-key".

We need to generate a lot of random bytes. It is a good idea to perform
some other action (type on the keyboard, move the mouse, utilize the
disks) during the prime generation; this gives the random number
generator a better chance to gain enough entropy.
+++++.++++++++++++++++++++.+++++++++++++++.++++++++++.+++++++++++++++++++++++
++..++++++++++++++++++++.++++++++++++++++++++.+++++++++++++++>+++++.+++++...>
+++++............................................................+++++
We need to generate a lot of random bytes. It is a good idea to perform
some other action (type on the keyboard, move the mouse, utilize the
disks) during the prime generation; this gives the random number
generator a better chance to gain enough entropy.
..++++++++++++++++++++.++++++++++++++++++++.+++++++++++++++.++++++++++.++++++
++++.+++++.+++++++++++++++.++++++++++++++++++++.+++++.+++++..+++++.+++++.++++
++++++>++++++++++>.+++++.....................................................
.............................................................................
.............................................................................
.+++++^^^^
gpg: /home/test/.gnupg/trustdb.gpg: trustdb created
gpg: key B6BE2021 marked as ultimately trusted
public and secret key created and signed.

gpg: checking the trustdb
gpg: 3 marginal(s) needed, 1 complete(s) needed, PGP trust model
gpg: depth: 0 valid:  1 signed:  0 trust: 0-, 0q, 0n, 0m, 0f, 1u
pub  1024D/B6BE2021 2005-03-09
   Key fingerprint = 7F56 8FE2 5CBF E3AA 6405 23B1 44C1 A277 B6BE 2021
uid         Test Kullanicisi 
sub  2048g/64CB26CE 2005-03-09

Anahtarlar kullanıma hazır.

Bu anahtarlar hangi yazılımlarla kullanılabilir?

GnuPG birçok e-posta yazılımı tarafından destekleniyor:

 • Evolution
 • KMail
 • Thunderbird
 • Sylpheed
 • mutt
 • pine (eklenti kurulması gerekli)
 • elm
 • Microsoft Outlook (eklenti kurulması gerekli)

Evolution'da yapılandırma

Yeni e-posta iletisi diyaloğundaki Güvenlik (Security) menüsünden PGP imzalama veya PGP şifreleme seçmek yeterli.

KMail'de yapılandırma

İmzalamak için "Yeni e-posta iletisi" diyaloğundaki "Ekle" menüsünden "İmza ekle" seçeneğini kullanmak, şifrelemek için ise araç çubuğundaki kilit simgesini tıklamak yeterli olacak.

Anahtar sunucuları

Umumi anahtarların kolaylıkla dağıtılmasını ve isteyen herkesin bir başkasına ait umumi anahtarlara kolayca erişebilmesini sağlamak için herkese açık ve herkesin umumi anahtarlarını gönderebileceği anahtar sunucuları kâr amacı gütmeyen çeşitli kuruluşlar (devlet kurumları, üniversiteler vb.) tarafından sağlanmıştır.

İmza doğrulamak ve bir başkasına şifrelenmiş e-posta iletisi gönderirken yalnızca kendisinin açabileceği biçimde şifreleyebilmek için gerekli olan umumi anahtarlar buna göre yapılandırılmış GnuPG tarafından otomatik olarak anahtar sunucularından edinilebilir.

~/.gnupg/gpg.conf dosyasındaki GnuPG yapılandırmasında

keyserver-options auto-key-retrieve

şeklindeki satırın başındaki "#" işaretini kaldırmak umumi anahtarların otomatik olarak edinilmesini sağlamak için yeterlidir. Ayrıca kendi umumi anahtarınızın bu şekilde başkaları tarafından kolayca edinilebilir olmasını sağlamak isterseniz bir terminal penceresinde:

gpg --send-keys

komutunu vermeniz yeterli, bu işlem umumi anahtarınızın anahtar sunucusuna gönderilmesini sağlayacaktır.

Nereden bulunur?

GnuPG birçok güncel Linux dağıtımı ile birlikte geliyor. Debian GNU/Linux'da kurmak için:

apt-get install gnupg

komutu yeterli. Diğer işletim sistemlerinde çalışabilen sürümler ve GnuPG hakkında daha fazla bilgi için http://www.gnupg.org/ adresini kullanabilirsiniz.

Yardımcı araçlar

Seahorse

GnuPG tarafından tutulan hususi ve umumi anahtarların güven düzeylerini yönetmek için kullanılan yazılım http://seahorse.sourceforge.net/ adresinden edinilebilir.

İyi eğlenceler,

Miguel'in Mono sunumunda gösterdiği bir uygulama vardı F-Spot adında, belki işine yarar.

Tue, 08 Mar 2005

Miguel mentioned the Stop Energy thing on Sunday which started to change my life slowly. Just try to avoid that, it works!

So on Friday and Saturday, with Parkyeri people, I was at the Free Software and Open Source Days at Bilgi University of Istanbul.

Well known faces of Free SoftwareTM Community were around. We had a lot of fun, took pictures, did little bits of hacking and discussed on patents and so on. But bad news today: EU adopts a common position on patentability of computer-implemented inventions -- which may prevent further development of free software by making it illegal! What the f*ck?! Anyways, I'm not going to write about that shit, many other people will do it much better than me.

At the mini-conference, we had famous guests:

Erçin and Arda have a lot of pictures for your viewing pleasure, while I have only a few (until Miguel publishes his huge archive of touristic places in Istanbul):


Miguel, Gökmen, me


Peter, Miguel, Gökmen, me, Afşin


We had the history of Computer Languages printed out, and a AG6B demo. Fun, eh?

Miguel's presentation pointed out some crucial concepts like Mono, GNOME and Free Software which was great.

We had a quick and delicious dinner, we went over to Baltalimanı where GNOME-Turk team meeting took place. With Peter and Miguel, we had an in-depth discussion of ethnical, economical, political and social problems of mid-east people from very different aspects, with the touch of the history. I really enjoyed that a lot. Later the night, some of us were at Roxy for a beer, or five

With Sezgin, Miguel and Miguel's cameras and lenses and other power toys, we went over to see what Istanbul hides behind the streets on Sunday morning. We were on Galata tower, then we went to Ayasofia, Blue Mosque, Basilica Cistern, and although it was closed, to the Nuruosmaniye entrance of The Grand Bazaar. Awesome.

We crossed the Bosphorus and jumped over to the Asian side of the city, and enjoyed a short walk on the Baghdad Street. That was already too much for me, but what I can tell is the monkey called Miguel de Icaza Amozorrutia just didn't stop.

On Monday morning, we ran to the airport so our 32 year old famous hacker could fly over to Lebanon, Beirut to meet Robert Fisk, the author of Pity the Nation: The Abduction of Lebanon. According to the news the situation is a bit fragile, but he showed up on IRC a couple of hours ago, so I think everything is OK so far. To put in his words, "he has 32 years of experience in surviving" and he's probably going to stick with survivors. Anyway, I don't think it's all that serious

More to come soon,

Thu, 03 Mar 2005

  From: Gürer Özen <gurer AT uludag dot org dot tr>
Reply-To: uludag at uludag dot org dot tr
   To: uludag at uludag dot org dot tr
 Subject: Re: [Uludag] Ulusal İşletim Sistemi nasıl sabote edilir?
  Date: Thu, 03 Mar 2005 07:00:48 +0200
 Mailer: Evolution 2.0.2 	

Prş, 2005-03-03 tarihinde 01:25 +0200 saatinde, Umut TASDEMIR yazdı:
> http://www.btdunyasi.net/index.php?module=corner&corner_id=86&cat_id=22
> adresinde gördüğüm bir yazı acayip sinirlerimi bozdu.

üzülmeyin, bakın Gandi ne demiş:

Önce sizi görmezden gelirler,
sonra size gülerler,       <-- bu noktaya gelmişiz :)
sonra sizinle savaşırlar
ve sonra siz kazanırsınız
-Mahatma Gandi.

Gürer haklı. Gandhi de öyle. İyi eğlenceler.

Wed, 02 Mar 2005

Ben gecenden geçen bir beyaz geminin
Eskimiş hüzün sesiyim
Düşün ki ben yolcumla eskiyorsam eğer
Neyi anlatır sana rengim?

Sana gönderdiğim dalgalarımın sesi
Hangi yanına vurur içinin?
Yaşam karşı durmaksa yaşanan yalanlara
Ben nasıl gecenden geçeyim?

Söyle söyle söyle söyle
Ben hangi rengimi seçeyim?
Söyle söyle ah söyle söyle
Ben hangi bekleyişin nedeniyim?

Bir beyaz gemi dalgalarda esiyor
Bir siyah hüzün saçlarında
Bir gece masalı yakamozda esiyor
Bir mavi balık ellerimde

Söyle söyle söyle söyle
Ben hangi rengimi seçeyim?
Söyle söyle ah söyle söyle
Ben hangi bekleyişin nedeniyim?

Tue, 01 Mar 2005

Sevgili Gezegen Linux okurları: Gezegen'de bir sorunumuz var.

Gönderdiğiniz e-posta/Jabber/ICQ/MSN/SMS mesajları için teşekkürler, farkındayız, biliyoruz. Çağatay Tengiz'in çok eski blog kayıtlarında UTF-8 kodlama ile ilgili bir sorun olduğundan kodlama sorunu Gezegen'de imiş gibi görünüyor. Kodlama sorunu yok ama daha farklı bir sorunumuz var... -dı.

Gezegen'deki sorun, bazı blog kayıtlarının, mesela Arda Çetin'in ve Doruk Fişek'in günlüğünün, Gezegen'de görüntülenememesi (Doruk'un sorun bardağı taşıran son damla oldu) idi. Bu sorunları çözebilmek için Planet kodunu Jeff'in repository'deki deneysel sürümü ile (aslında acilen bir release duyurusu yapmaları gerek ama sanırım Ubuntu ile uğraştıklarından pek zamanları yok) güncelledim.

Eski planet kodu günlüklerin RSS feed'lerini farklı bir cache biçeminde kaydediyordu, dolayısıyla timestamp içermeyen günlük kayıtlarının hangi tarihlerde güncellendikleri bilgisi hadisesi unutuldu ve Gezegen'de çooook eski günlük kayıtları görüntülenmeye başladı.

Bu sorunu test ederken yakalamıştım zaten ama, gerçekten bu sorunu çözebilmek için başka yol olmadığından tıbbın tüm imkanları çaresiz kaldı ama giriştiğimiz ameliyat başarıyla da sonuçlandı.

Kısa bir süre idare edeceksiniz artık, birkaç günde düzelir.

İyi eğlenceler,

About me

I'm Enver ALTIN. I'm from the other side of the river.

Calendar

March 2005
SuMoTuWeThFrSa
   1 2 3 4 5
6 7 8 9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Categories

/ (398)
  articles/ (1)
  books/ (8)
  coffee/ (1)
  construia/ (2)
  debian/ (1)
  events/ (13)
  factsoflife/ (15)
  general/ (9)
  gnome/ (16)
  humor/ (21)
  lkd/ (9)
  management/ (1)
  mobile/ (6)
  mono/ (4)
  music/ (8)
  personal/ (47)
  politics/ (31)
  postgresql/ (4)
  programming/ (12)
  projects/ (2)
  quotes/ (3)
  technology/ (10)
  tips/ (7)
  travel/ (2)
  work/ (13)

Archives

Links

Popular

Talk slides

Other stuff

License

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.

Miscellaneous

This site is built on the wonders of Pyblosxom, supposed to be W3C XHTML 1.0 and CSS 1.0 compliant, always handcoded using Vim. The server that hosts this site is powered by Debian GNU/Linux.
.O.
..O
OOO