The truth about my life

Sun, 17 Jul 2005

Totally nuts because of reading way too many Chomsky and Dan Brown books in the last few weeks, I just begun reading Peter Schuh's wonderful work, Integrating Agile Development in the Real World.

Let me quote a few lines from the Agile Manifesto:

We're uncovering better ways of developing software by doing it and helping others do it. Through this work we have come to value:

  • Individuals and interactions over processes and tools
  • Working software over comprehensive documentation
  • Customer collaboration over contract negotiation
  • Responding to change over following a plan

That is, while there is value in the items on the right, we value the items on the left more.

Instead of going nuts, I decided to go agile.

Her yerde söylüyorum, KDE sevmediğimi, bilmeyenler de buradan görmüş olsun. İnsanların programlama becerilerini değerlendirecek düzeyde bir otorite değilim ama fikir edinmek için çok birşey de gerekmiyor.

Barış biraz saçmalamış LGPL hakkında, üstelik bazı enterprise abilerin (!) öntanımlı masaüstü ortamı olarak GNOME tercih etmelerini bir gün kodu kapatabilme hakları olduğundan kıllanmasına bağlamış. Bir özgürlük aşığı olan Stallman buna kahkahalarla gülerdi. Barış'ın söyledikleri KDE için bile geçerli olamaz.

Barış demiş ki:

> Doruk’ un yorumu bir şeyi anlamamı sağladı
> Sanırım enterprise abiler GTK’ yı ve belki
> de GNOME’u gerektiğinde kaynak kodunu
> kapatabilecekleri için tercih ediyorlar.

Bu bilgi doğru değil, üstelik had safhada yanlış yönlendiriyor. Gtk+ kütüphanesinin ve GNOME masaüstünü oluşturan kütüphanelerin büyük kısmının lisansı LGPL. LGPL olmayanların da LGPL olmamasının bir nedeni var.

Genellikle kütüphaneler için kullanılan LGPL lisansını iki farklı açıdan değerlendirmekte yarar var:

  • Kütüphanenin kendi kaynak kodu açısından LGPL, GPL'den farksız. Bu kütüphanenin kaynak kodu kapatılamaz, kütüphanenin kodunun tamamı veya bir kısmı alınırsa LGPL lisansı koşullarında alınabilir gibi bazı kriterler var.
  • Ancak bu kütüphane içerisindeki "public" fonksiyonlar, bir başka program tarafından `link` edilerek çağrılıyorsa (statik veya dinamik link farketmiyor), LGPL lisansı, bu kütüphaneyi çağıran uygulamanın lisansına karışmıyor.

Gtk+ kullanarak kapalı kaynak kodlu ticari bir uygulama geliştirebilirsiniz. Kimseden lisans almak gerekmiyor.

Trolltech'e giydirmeden de edemeyeceğim, Qt'nin bu konudaki davranışı GPL açısından ve kanunen mükemmel bir manevra. Yazılımın özgürlüğü konusunda sorunu kesinlikle çözüyor. Ancak ticari nedenlerle uygulamasının kaynak kodunu müşterileri ile paylaşmak istemeyen ve geçiş döneminde olan şirketleri çadırın dışında bırakıyor.

Borland örneğinden gidelim. Kylix içerisinde Qt'nin 2.2 sürümü geliyor. Ama Kylix ile derlediğiniz uygulamaları 2.3 sürümü ile çalıştırmak isterseniz Trolltech'den gidip ayrıca lisans almak durumundasınız. Trolltech'den aldığınız Qt lisansı yalnızca kesin ve belirli bir Qt sürümü için geçerli, bir üst sürüm için güncelleme ücreti ödemelisiniz.

Tabii ticari modelde bu durum beni rahatsız etmiyor ama, Qt'ye kıyasla çok daha açık ve katılımcı bir gelişim sürecine sahip (Barış Metin'in QString içerisindeki Türkçe sorununu çözen yamasını hatırlayın, Qt 4.0'a bile giremedi) üstelik lisansı da LGPL gibi daha esnek olan bir kütüphane varken, kim neden Qt'yi kullansın ki? 100 metrelik koşularda kullananlar var ama Nokia gibi el üstünde dünya turu yapılacaksa doğru yol bulunuyor. Nokia demişken, Python da kullanıyorlar.

OpenOffice.org, Mozilla, RealNetworks ve Adobe doğru yolu çoktan buldu bile.

Benden habersiz Gtk+/GNOME hakkında trolling yapmayın, alırım aklınızı Sizin yüzünüzden Gezegen'e tekrar eklendim.

Hazır KDE demişken biraz daha kusacağım. Görüyorum ki KDE4'ün bile yılda bir kez dokunulan, çoğu kullanıcının ilk açtığı gibi bıraktığı ayarları arayüzde kullanıcıdan gizlemek gibi bir niyeti yok, çöpler kirli kokular yaratmaya devam edecek. Uludağ projesi sayesinde KDE masaüstünün işi bilgisayar olmayan, bilgisayarı asıl işini yapmak için araç olarak kullanan insanlar arasında nasıl başarısız olacağını kendi gözlerimizle hep birlikte göreceğimizi düşünüyorum (burada Görkem ile ilgili bir yazı burada hiç olmadı, değil mi?). Tabii bu durum bana kalırsa Uludağ projesine alternatif ve GNOME tabanlı, muhtemelen Ubuntu'dan bozma ve öntanımlı olarak Türkçe başlayan bir dağıtımın türemesine zemin hazırlayacak, güç bölünecek. Kim bilir, belki Novell Türkiye bile eğlenceye katılır. Ne de olsa pasta yeterince büyük. Ayrıca bu var.

Ek olarak, bence artık Uludağ projesinin yol değiştirmek gibi bir olanağı yok. Yatırımın önemli bölümü KDE üzerine, buraya kadar KDE ile gelip yola GNOME ile devam etmeleri akıl kârı olmaz, dolayısıyla hem tutarlılık açısından, hem de istikrar açısından kararlarını destekliyorum. Doğru olanı yapıyorlar ama bence araç yanlış. Görebildiğim kadarıyla zor yoldan, aracı düzeltmek yolundan gitmek durumundalar. Eh, Allah kolaylık versin.

Tüm bunlara karşın, her fırsatta söylediğim gibi, Uludağ projesi kapsamında sürdürülen katma değerli projeleri takdir ediyorum. Dış katkıcılar için Debian'a benzer bir yapı kurmaya çabalamalarının yanı sıra, dağıtımın iskeletini oluşturacak COMAR, PISI, YALI gibi projeler muhtemelen "biz yaptık" demek için şart.

İyi eğlenceler,

--
Enver, your favorite GNOME advocate who believes that any other desktop just stinks

About me

I'm Enver ALTIN. I'm from the other side of the river.

Calendar

July 2005
SuMoTuWeThFrSa
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Categories

/ (398)
  articles/ (1)
  books/ (8)
  coffee/ (1)
  construia/ (2)
  debian/ (1)
  events/ (13)
  factsoflife/ (15)
  general/ (9)
  gnome/ (16)
  humor/ (21)
  lkd/ (9)
  management/ (1)
  mobile/ (6)
  mono/ (4)
  music/ (8)
  personal/ (47)
  politics/ (31)
  postgresql/ (4)
  programming/ (12)
  projects/ (2)
  quotes/ (3)
  technology/ (10)
  tips/ (7)
  travel/ (2)
  work/ (13)

Archives

Links

Popular

Talk slides

Other stuff

License

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.

Miscellaneous

This site is built on the wonders of Pyblosxom, supposed to be W3C XHTML 1.0 and CSS 1.0 compliant, always handcoded using Vim. The server that hosts this site is powered by Debian GNU/Linux.
.O.
..O
OOO