The truth about my life

Fri, 29 Apr 2005

Vanessa Mae, Storm helps quite a bit for bug squashing sessions. Her website is ugly by the way and includes half-nude wallpapers and such, no interest of a casual classical music addict I would say.

Enjoy the music,

Wed, 27 Apr 2005

Callum McKenzie has some interesting comments about the ANZAC day, which is a half day holiday commemorating Australia-New-Zealand soldiers who were killed during the World War I in an attempt to invade Turkey. Traditionally the commemorations centre around Gallipoli on the coast of Turkey.

Directly quoting him in what he said:

Even as the veterans of World War I have died, and as those from World War II dwindle, the commemorations have grown in size. However, I do not partake. If I did, I would be told about "gallant soldiers who made the supreme sacrifice", and I object to this. They were killed while doing something extremely stupid. Australia and New Zealand should not have been trying to fight a war in Europe, let alone invading Turkey. World War I was pointless in the first place, doubly so for a group of people on the far side of the world.

I think I fully agree with him. Go get to his site for more.

Osmanlılar genellikle ekmeği yemeklerine banarak yerlermiş, sürekli banarak yiyince tabii kas yapıyor kollarda. İşte bu kaslara Osmanlı Ban Kası adı veriliyor.

I'm getting addicted to mouse gestures in a few GNOME (and alike) applications like Epiphany/Galeon, Firefox and Gaim.

Mouse gestures work usually the same in most applications and they are very useful especially in browser-mode navigational or tabbed-dialog user interfaces, that is, generally web browsers and instant messengers (but not spatial file managers). A quick list of most useful gestures in applications I mentioned:

 <----+      +---->  <------*  *------>   *
   |      |                 |
   |      |                 |
   *      *                 +---->

Previous tab  Next tab    Back  Forward  Close tab

Just try to draw the shape using your middle mouse button anywhere in the application window. Depending on the way you installed these applications, you may or may not need to install additional plugins to activate mouse gestures. Gaim and Epiphany needs extensions, Galeon has them built in.

Enjoy,

Tue, 26 Apr 2005

Sevgili bu metni okuyan tecrübeli PHP programcısı: lütfen bir gün yazdığın kodu okumak zorunda kalacak kardeşini düşün ve düzgün yaz.

 • Kısa PHP başlangıcı etiketleri kullanma (<? ?> değil, <?php ?> olacak).
 • PHP ve HTML kodlarını aynı dosyalarda birbirine karıştırma, düzgün bir template sistemi kullan.
 • Veri erişimi, veri işleme, arayüz oluşturma ve arayüz katmanlarını birbirinden gözle görülür biçimde ayır.

Kendini Tao'nun lanetinden koru. Daha az kafein tüket, daha fazla kalsiyum al.

Sun, 24 Apr 2005

Okay, dün akşam suspend2 ile oynarken experimental glibc'den gelen (GNOME 2.10 için gerekiyordu) ldd içerisindeki hatadan dolayı mkinitrd, çekirdeğin bağımlı olduğu initrd'yi bozmuştu; bu nedenle bugünü programlama içermeyen ve hatta zaman kaybına neden olan başka işlere ayırdım.

Biraz Internet araştırmasının sonucunda çözümü bir başka Debian/unstable sistemde oluşturulmuş initrd image dosyasını bilgisayarıma aktarmakta buldum, hemen ardından mkinitrd'deki sed betiğini biryerlerden araklanmış daha karmaşık bir awk betiğine çevirdim ve Software Suspend 2 yaması eklenmiş 2.6.11 çekirdeği derlemeye başladım. Derledim. Kurdum. Yeniden başlattım... Voila! Çalıştı! hibernate edebiliyorum!

Bilgisayarınız açılırken ve kapanırken beklemekten sıkıldıysanız, bence software suspend'i seveceksiniz. Açılması yaklaşık 1 dakika süren sistemim şu anda yaklaşık 5 saniyede açılıyor, 5 saniyede de kapanıyor!

İyi eğlenceler,

	if (!(file = popen("./calistir.sh","w"))){
		perror("control: calistir.sh ile ayni dizinde olmali\n");
	}

Sat, 23 Apr 2005

Eğer daha önce görmediyseniz, Lesbian GNU/Linux diye birşey de var.

Dell Latitude D500 üzerinde Software Suspend çalıştırmayı daha önce bir kez denemiş, zaman yetersizliğinden ve çalışan bir sisteme olan bağımlılığımdan dolayı yarıda bırakmıştım. Bilgisayarımı her kapatıp açtığımda harcadığım süreyi gözönüne alarak, bir deneme daha yapmaya karar verdim.

Biraz yardım her zaman iyidir derler, çekirdek şu an derleniyor. Ayrıca ipw2100 ve sl-modem sürücülerini yeniden derlemek gerekecek, ama bu bir sorun değil.

Java ve PHP kodu görmekten gözlerim bunaldığı dakikalarda kullandığım Gtk+ temasını bir başka Clearlooks türevi ile değiştirdim, bir de GIMP ile biraz oynayıp sevdiğim Looney Tunes karakterlerinden birkaçını masaüstü duvar kağıdı olacak şekilde biraraya getirdim, işte sonuç:

Dün Kiev'de kar yağıyordu, sıcaklık da -1 civarındaydı. Necati'nin çektiği bir fotoğrafımsı:

İyi eğlenceler,

I haven't been checking in to Ximian Bugzilla for a while. I had a few handy shortcuts in my Epiphany bookmark list, one of them pointing to bugs I reported against Evolution, which I clicked accidentally today. The result was the famous Bugzilla "Zarro boogs found." which was simply not possible. I knew they were there a few weeks ago.

I wondered if the bug list for Evolution received the love, and it turns out that indeed the move was complete. Along with the GNOME 2.10 release, Evolution is the official groupware suite and bugs against Evolution should go to GNOME Bugzilla. Yay!

Interface Hall of Shame, kullanılabilirlik konusunda yapıcı eleştiriler içeriyor. Özellikle Apple tarafından geliştirilen bazı uygulamaların burada uzun süre önce yerlerini almış olmaları düşündürücü.

Wed, 20 Apr 2005

LKD için gönüllülerin gönderdiği logolar arasından birini dernek üyeleri tercih edecek ama düşündüm de, insanların logo tercih ederken nelere dikkat etmeleri gerektiğini özetlemek istedim.

 • Logo, bir kurumun kimliği anımsatır. İkide birde değiştirilmemelidir, kararlı olunmalıdır zira insanlar sürekli değişen logoların hangisinin kime ait olduğunu hatırlamakta güçlük çekeceklerdir.
 • İyi bir logo az ve öz renk içermelidir. Fazla karmaşık ve algılaması zor şekiller, geometrik oyunlar, renk cümbüşleri bir logo için istenen sonuçları genelde vermeyecektir.
 • İyi bir logo farklı mecralarda bozulmadan kullanılabilmelidir. Internet, e-posta, fax, t-shirt baskı, antetli kağıtlar, zarflar ve hatta TV gibi farklı mecralarda kullanılabilme ihtimali logo tasarımı sırasında dikkate alınmalıdır.
 • Eğer bir logo değiştiriliyor ise, yeni logo en azından eskisini anımsatmalıdır; insanlar yeni logoya hızla ve kolayca alışabilmelidir.

Öncelikle oylama için logo gönderen tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler, hepinizin eline sağlık. Bu kriterlere bakarak ben bir tercih yaptım. Umarım değerlendirmenize yardım edebilmişimdir.

Tue, 19 Apr 2005

Guys,

I, as the head of the R&D team at Parkyeri (never mind, the website barely stinks, we'll be reworking it soonish) am looking for a few good

s who believe in free software, who will simply decline to work at an institute to help army develop baby-killing weapons and who wants to work with a productive team -- productively.

You'd better know what you want to do with your knowledge and you'd better be heard at least some of these acronyms (in totally random order, out of my mind):

C/C++, Perl, J2ME, J2EE, C#, PHP, Javascript, Mono, .NET, XML, HTML, SQL, PL/SQL, PL/PgSQL, EJB, Unix, GNU/Linux, Debian, Solaris, Windows, MySQL, PostgreSQL, MS-SQL Server, Oracle, Firebird, InterBase, Sybase, Apache, Mason, Tomcat, Squid, Coldfusion, GCC, GDB, Emacs, Vi, CVS, RCS, Make, Subversion, TCP/IP, SMTP, HTTP, IMAP, POP, SOAP, RTSP, LDAP, DNS, SMS, MMS, MPS, EMS, 3G, MIPD, SMIL, BSC, MSC, HLR, Bluetooth

If you think you can really code, and you can survive a Linux-only environment; I think we'll have a deal. You have to be aware that we're just a few smart geeks who'll read the source code of your HTML CV.

Oh, by the way, your applications go here, not to me.

Thank you for the laugh.

-- 
Enver - Your favorite hero, who's leaving for Kiev/Ukraine tomorrow morning

Thu, 14 Apr 2005

Dünyada canımdan çok sevdiğim az sayıdaki insandan biri, kardeşim Mithat yarın Bilecik/Gölpazarı'ndaki birliğine teslim olacak. Allah yardımcısı olsun.

En az benim kadar garip bir insandır kendisi, aylardır üşenip gitmediği askerlik şubesine dün öğleden sonra gidip bütün işlerini bitirerek 2 gün sonra birliğine teslim olunacak noktaya vardırmakla hayli ilginç bir başarıya imza attığı tartışmasızdır. Ailecek özleyeceğiz, yemin törenine dek merakla bekleyeceğiz.

Tue, 12 Apr 2005

EMO'dan İ. İzlem Gözükeleş'den bir e-posta aldım, sanıyorum kendisi Özgür Yazılım ve Açık Kaynak kavramlarının ne kadar anlaşıldığını belirlemek amacıyla çeşitli sorular hazırlamış. Verdiğim yanıtları günlüğüme de eklemenin mantıklı olacağı düşündüm:

 • Kac yildir Ozgur Yazilim/Acik Kaynak Kod (OY/AKK) dunyasinda yer aliyorsunuz? Hangi projelerde ve hangi gorevlerde bulundunuz?

  Yaklaşık 1998'den bu yana özgür yazılım kavramını özümsemiş insanlarla birlikte olduğumu söyleyebilirim. Kısa bir özetle GNOME, Evolution, Mono, Kannel ve Anjuta projeleri için projenin tamamına kıyaslandığında küçük boyutlarda katkılarım oldu.

 • Calistiginiz kurum OY/AKK politikasindan tamamen vazgectigini belirtse buna karsi tavriniz ne olurdu? (baska is arardim, motivasyonum duserdi, hicbirsey degismezdi vs)

  Mevcut koşulları göz önüne alarak, sanırım pek birşey değişmezdi.

 • Nicin OY/AKK projelerinde yer aliyorsunuz?

  Dünyayı daha yaşanılabilir bir yer kılmak adına zamanımı ve yeteneklerimi birarada kullanabileceğim en verimli ve demokratik ortam olarak gördüğüm için Özgür Yazılım projelerine destek olmayı tercih ediyorum.

 • GNU/Linux listelerinde ya da haber gruplarinda Microsoft yerine Micro$oft, Mikisoft, Mikropsoft vs. gibi isimler kullaniliyor. Microsoft bazen bir 'dusman' bazen de bir 'eglence konusu' olarak karsimiza cikiyor. Microsoft sizin gozunuzde nasil bir yere sahip?

  Microsoft özetle gözümde çeşitli bilim dallarında insanlığın önemli aşama katedebilmesini sağlamak için bilgisayarların ve bilgisayar yazılımları etrafındaki yardımcı bilim dallarının gelişebilmesi için önemli çabalar sarfetmiş başarılı ve yetenekli birçok insanın birarada çalıştığı bir yazılım şirketinden daha fazlası değil.

  Buna karşın, kapitalist bir ülkede kurulmuş çok milyar dolarlık bir devasa bir şirket oluşundan, yaygın olarak kullanılan çeşitli ürünlerinin fiyat/performans oranı açısından oldukça başarısız oluşundan, rekabet tanımaz ticari anlayışlarından, dengesiz fiyatlandırma politikalarından, iyice okuyup anlayınca kimsenin kabul etmeyeceği Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi'nden ve sayabileceğim daha onlarca nedenden Microsoft ile uzun yıllardır pek iyi anlaşamıyoruz.

 • Yeni bir kullanici/kullanici adayi 'hangi GNU/Linux dagitimini kullanmami onerirsiniz?' diye bir soru yonelttiginde ortam bir anda karisabiliyor. Sizin de ozel olarak tercih ettiginiz bir dagitim ya da herhangi bir urun var mi? Varsa nedenleri?

  Debian GNU/Linux. Nedenlerini daha önce yazmıştım.

 • 'Ozgur Yazilim' ve 'Acik Kaynak Kodlu Yazilim' kavramlarindan hangisini tercih ediyorsunuz? Neden?

  "Açık Kaynak" kavramı, diğer adıyla BSD Lisansı, Microsoft gibi kuruluşlara bu ürünlere ait kaynak kodunu kapalı bir geliştirme ortamına taşıyarak ticari bir ürüne dönüştürme ve bu ürüne ekledikleri tüm özellikleri özgür yazılım topluluğundan saklama hakkını veriyor.

  Windows'un önemli bölümünün BSD lisanslı yazılımları temel aldığı yönünde çeşitli yargılara sahip olduğumu belirtmeliyim, ama reverse-engineering EULA'ya aykırı ve suç olduğundan bunu ispatlayamıyorum.

  Oysa özgür yazılım kavramı, "Açık Kaynak"'dan farklı olarak yazılımın üzerinde yapılacak her türlü geliştirmenin sonucunda elde edilecek ürünlerin de özgür yazılım olarak dağıtılması gereğini beraberinde getirir. Bu nedenle Özgür Yazılım kavramını tercih ediyorum.

 • 'Ozgur yazilim' kavraminin 'Acik Kaynak Kod'a gore giderek daha az kullanilma sureci icinde oldugu gozleniyor? Bu konudaki dusunceleriniz nelerdir?

  Böyle bir genellemeye nereden ulaştınız bilmiyorum. Yanılıyor olmalısınız.

  Bu yönde bir eğilim olduğu doğru olabilir; ancak bu eğilimin oldukça dışında bir topluluk var ve yazılım ürünlerinde özgürlüğün değerini anlayan bu topluluğa da "Özgür Yazılım Topluluğu" deniyor.

 • Gelistirdiginiz urunlerde, lisanslar konusunda ozel bir tercihiniz var mi? GPL, LGPL, BSD, Mozilla?

  Mono projesinin bu konuda gayet başarılı bir örnek olduğunu düşünüyorum.

  • Mono C# Compiler (mcs): GPL
  • Mono Runtime (CLI/CLR): LGPL
  • Mono Class Library: MIT/X11

  Şimdiye dek geliştirdiğim birkaç küçük proje için GPL lisansını kullandım, gereksinimlerimi karşıladığını düşünüyorum.

 • AB icinde tartisilan yazilimin patentlenebilirligi, OY/AKK dunyasini dogrudan ilgilendiriyor. Herhangi bir olumsuz sonuc sizi nasil etkiler?

  Genel olarak patent kavramına temelden karşıyım, ancak istesek de istemesek de patentler var ve kullanılıyor. Açıkçası bu durumun sonuçlarını pek umursamıyorum.

 • Turkiye'de OY/AKK'nin kullaniminin yayginlastirilmasi icin neler yapilabilir? Sizin bu yonde yaptiginiz calismalar var mi?

  Bence kullanımı yaygınlaştırmanın tek yolu bu ürünleri doğru pazarlamak. Bu yönde Linux Kullanıcıları Derneği etkinliklerine zamanım ve yeteneklerim ölçüsünde destek olmaya çalışıyorum.

 • Uludag Projesi'nin Turkiye'de OY/AKK'nin gelisim surecinde nasil bir rol oynayacagini dusunuyorsunuz?

  Uludağ projesinin katalizör olacağı kanısındayım, süreci biraz hızlandıracakları tartışmasız.

... and more suffering.

Thu, 07 Apr 2005

nereden başlasam bilemiyorum ama inanılmaz güzel olmuş.

Bir sistem bu kadar mı entegre olur bu kadar mı güzel grafikler fontlar, installer vs vs olur.

Ağzım açık kaldı resmen kurarken ve kurduktan sonra.

Şimdi Debian 3.1 sistemimi Debian 4'e aktarma çalışmalarına başlayacağım. Geliştirme için başka sistemde Debian 3.1 kullanacağım; ama masaüstü için Debian 4'ten başka sistem tanımam bu saatten sonra.

Tüm gelişticirilerin büyük deneyimlerinin sonucunu gerçekten görüyor ve hissediyorsunuz.

Bir ara screenshotları koyarım buraya.

Tavsiyem özellikle son kullanıcılar çıktığı zaman Debian 4'ü mutlaka edinsinler ve kullansınlar.

Murat Koç alınmasın ama SuSE'nin alması gereken çooooook yol var :)

Mon, 04 Apr 2005

Sakarya Üniversitesi'nde Bilgisayar Kulübü tarafından düzenlenen İnternet Haftası Etkinlikleri kapsamında Parkyeri adına kısa fakat oldukça keyifli bir sunum yaptım, hep birlikte bir hayli eğlendik sanırım. Ancak bu konuda çok fazla yazmayacağım.

Şu anda Microsoft Türkiye'den M. Nuri Çankaya'nın ASP.NET sunumunu izliyorum. Bir Linux kullanıcısı olarak durumdan ne kadar iğrendiğimi anlatmam mümkün değil, sunumun her yanı abartılı kapitalizm ve pazarlama olmasına karşın öğrencilerin Microsoft Akademik tarafından sağlanan bitirme projeleri desteklerine erişebilmek için salonu nasıl kendi istekleriyle doldurduklarını izlemek gerçekten çok üzücü.

Sunumun genel yaklaşımı insanlara prensipler yerine ürünleri " öğretmek ve ürünleri körpe beyinlerin iyice kanıksamasını sağlamak. Bu konuda oldukça başarılı olunduğunu söyleyebilirim.

Bunun dışında, Microsoft Akademik tarafından hazırlanan etkinlik değerlendirme formu anketini LKD Etkinlik Çalışma Grubu tarafından fikir edinmek üzere faydalanabileceği umuduyla ve aradaki bir tek soruyu herkesle paylaşmak adına aynen aktarıyorum:

Formun en üstünde sırasıyla katılımcının adı ve soyadının, e-posta adresinin, üniversite adı ve bölümünün, akademisyen ise görevinin, öğrenci ise sınıfının ve telefon numarasının edinildiği bir bölüm var.

 1. Windows uygulama geliştirme platformu konusunda ne kadar bilgi sahibisiniz?
  1. Hiç bilmiyorum.
  2. Duydum, ancak çok fazla bilgim yok.
  3. Bu platform üzerinde biraz uygulama geliştirme deneyimim var.
  4. Bu platform üzerinde oldukça fazla uygulama geliştirme deneyimim var.

   c) yada d) maddelerinden birini seçtiyseniz uygulama geliştirmeye kaç yaşında başladınız?

 2. Linux konusunda ne kadar bilgi sahibisiniz? (aşağıdaki maddelerden birini daire içine alın)
  1. Hiç bilmiyorum.
  2. Duydum, ancak çok fazla bilgim yok.
  3. Bu platform üzerinde biraz uygulama geliştirme deneyimim var.
  4. Bu platform üzerinde oldukça fazla uygulama geliştirme deneyimim var.

   c) yada d) maddelerinden birini seçtiyseniz uygulama geliştirmeye kaç yaşında başladınız?

 3. Bu Microsoft Akademik etkinliğini nasıl duydunuz?
  • Bir arkadaşımdan ya da sohbet sırasında
  • E-Posta yoluyla
  • Bir öğretim üyesinden ya da sınıfta
  • Kampüsteki duyuru afişleri ya da el ilanları aracılığıyla
  • Üniversiteyle ilgili bir web sitesinden
  • MS Akademik web sitesinden
  • Diğer (lütfen belirtin)
 4. Son 12 ayda kaç Microsoft etkinliğine katıldınız? (1,2,3,4,5,6+)
 5. Katıldığınız Microsoft Akademik etkinliği hakkında aşağıdaki maddeleri değerlendiriniz (Mükemmel, Çok iyi, Orta düzeyde, Yeterli, Yeterli değil -- Genel değerlendirme, Semineri veren kişi, Konular, sunulan bilgiler). Gelecekte anlatılmasını istediğiniz başka konular var mı? Bu etkinliği geliştirmek için neler yapılabilir?
 6. Bu etkinliği bir arkadaşınıza ya da sınıf arkadaşınıza önermeyi düşünür müsünüz?
  • Kesinlikle öneririm
  • Büyük olasılıkla öneririm
  • Emin değilim
  • Büyük olasılıkla önermem
  • Kesinlikle önermem
 7. Katıldığınız benzer teknoloji etkinliklerini göz önüne alarak diğer teknoloji firmalarının düzenledikleri etkinliklere kıyasla Microsoft tarafından düzenlenenleri nasıl buluyorsunuz?
  • Çok daha kapsamlı
  • Biraz daha kapsamlı
  • Aynı düzeyde
  • Yeterince kapsamlı değil
  • Çok daha yetersiz
  • Diğer teknoloji firmalarının etkinliklerine katılmadım

  Yetersiz olduğunu düşünüyorsanız, Microsoft'un düzenlediği etkinliklere eklenmesini istediğiniz 3 madde yazınız.

 8. Anlatılan konuyla ilgili bu etkinlik öncesindeki bilgi düzeyinizi belirtiniz.
  • Mükemmel
  • Çok iyi
  • Orta düzeyde
  • Yeterli
  • Az
 9. Bu etkinlik sonrasında konuyla ilgili bilgi düzeyinizi belirtiniz.
  • Mükemmel
  • Çok iyi
  • Çok iyi (yet another bug in a Microsoft document -- a dupe)
  • Orta düzeyde
  • Yeterli değil (an inconsistency with previous question)
  • Az
 10. Bitirme projeleri çalışmamıza katılmayı ve/veya bölümümüz öğrencilerine tavsiye etmeyi düşünür müsünüz?

Buna karşın, yiğidi öldürüp hakkını vermek açısından, M. Nuri Çankaya'nın sunumunun konuya odaklı, örneklerle ve diğer görsel malzemelerle güçlendirilmiş ve kapsamlı olduğunu belirtiyor ve kendisini takdir ediyorum.

Kod sizinle olsun :)

About me

I'm Enver ALTIN. I'm from the other side of the river.

Calendar

April 2005
SuMoTuWeThFrSa
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Categories

/ (398)
  articles/ (1)
  books/ (8)
  coffee/ (1)
  construia/ (2)
  debian/ (1)
  events/ (13)
  factsoflife/ (15)
  general/ (9)
  gnome/ (16)
  humor/ (21)
  lkd/ (9)
  management/ (1)
  mobile/ (6)
  mono/ (4)
  music/ (8)
  personal/ (47)
  politics/ (31)
  postgresql/ (4)
  programming/ (12)
  projects/ (2)
  quotes/ (3)
  technology/ (10)
  tips/ (7)
  travel/ (2)
  work/ (13)

Archives

Links

Popular

Talk slides

Other stuff

License

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.

Miscellaneous

This site is built on the wonders of Pyblosxom, supposed to be W3C XHTML 1.0 and CSS 1.0 compliant, always handcoded using Vim. The server that hosts this site is powered by Debian GNU/Linux.
.O.
..O
OOO