The truth about my life

Mon, 27 Sep 2004

Autumn is here inside my heart
When there's springtime in the air
Loneliness is tearing me apart
Being lost makes me scared

I keep on asking the gods above
To send my love back to me
Oh please let these days and weeks
Pass by so quickly

Nobody suffers like I do
Nobody else, oh no
Nobody suffers like I do
Nobody else but you

You had to leave, I know
And we knew it would be tough
You said you would be back soon
Soon is not soon enough

I keep on asking the gods above
To send my love back to me
Oh please let these days and weeks
Pass by so quickly

Nobody suffers like I do
Nobody else, oh no
Nobody suffers like I do
Nobody else but you

Through this waiting in vain
All this darkness and pain
I've been crying for you, now I'm dying
When this test is at end
I hope you'll understand
That you're all that I've got

Oh darling

Nobody suffers

Autumn is here inside my heart
When there's springtime in the air

Nobody suffers like I do
Nobody else, oh no
Nobody suffers like I do
Nobody else but you

Sun, 26 Sep 2004

I'm lost in my calendar. I thought today was 28th, it turns out that it's not. That's fine, many other things that were urgent happened 2 days earlier. This is great! I did something earlier by mistake!

Sat, 25 Sep 2004

Just like many other programmers, I love coffee. But this proves that it doesn't love me that much.

WLAN addicts: read this.

Fri, 24 Sep 2004

Tarihler boyunca çeşitli dönemlerde, çok sayıda düşünürün ortak iddialarından biri olmuş bir düşünceyi hatırladım bunu okuyunca.

Maddenin korunumu kanununa göre kapalı bir çevrimde madde miktarı değişmez. Buna göre, dünya yaratıldığında dünyaya bahşedilen toplam insan zekâsı ile şu andaki toplam insan zekâsı aynı. Yalnızca nüfus artıyor.

Uludağ ekibine yeni katılan Çağlar ve Gürer'i tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Wed, 22 Sep 2004

... if god gave equal amounts of brain weight to all people, except for this guy. He doesn't deserve it.

Bugün 23 oldun, unutmadım. Nice mutlu yıllara.

Tue, 21 Sep 2004

Up somewhat late, late for work, late for home again, late for everything today. It was getting better in the last few months, now it rolls back. Should I push the coffee harder?

These guys rock.

I don't cheat my employer. So e-mails from some people asking me to do their dirty sysadmin work for a cheaper fee will go to /dev/null and if you do call me by the phone, I may not be that polite -- sorry.

It's been about eight months and a half, since the end of the world.

Someone (probably JPR) added me to the credits list of Evolution for no good reason (he was probably fetching all the names from ChangeLogs). Those were just trivial patches, I wish I had the time and motivation to do more. Thanks, anyway. Evo rocks hard!

Another step in Google-fu: I'm #3 for my first name.

Sat, 18 Sep 2004

Yeni projelerden biri olan, ve bence çok zekice bir fikir olan Vino'dan bahsetmek istiyorum biraz:

Vino, basitçe bir x0rfb sunucusu, fakat GDM ile tümleşik kullanıldığında çok faydalı başka yönleri de olacak :)

Aslında amaç, GDM'e bir VNC client ile bağlanıp, kullanıcı girişi ekranından giriş yaptıktan sonra sistemi kullanmaya başlamak. Bu arada vino-session, eğer daha önceden açık bırakılmış size ait bir oturum bulursa yeni bir oturum oluşturmak yerine eski oturumunuzu bıraktığınız yerden kullanmaya devam etmenizi sağlayacak. Terminal sunucu sistemler için dağıtık X yapısından daha yüklü, fakat çok daha kullanışlı!

İyi eğlenceler,

Mark McLoughlin, Vino için ideal proje planı çıkarmış. Belki işe yarar :)

Bu netapplet denen oyuncağı nedense pek sevdim:

GNOME 2.8 duyuruldu!. Neye benzediğini merak edenler için gözle görülür değişikliklerin birkaçını içeren ekran görüntüsü:

Planet'i işe yarar bir bilgi kaynağına dönüştürmek yolundaki çalışmalarım sürüyor, az önce Noam Chomsky'nin blog sayfası'nı Miguel de Icaza'nın blog'undan araklayıp buraya yerleştirdim.

Chomsky görebildiğim kadarıyla çok sık bilgi girmiyor, ama arşivdekiler okunmaya değer.

İyi eğlenceler!

Thu, 16 Sep 2004

İngilizce'de brace olarak bilinen "{" veya "}" sembollerine insanların Türkçe'de verdikleri isimler gerçekten çok eğlenceli.

"Süslü parantez" de aralarında en eğlenceli olanlardan biri sanırım :)

Matematikte kümeleri ifade ederken kullanıldıklarından, bildiğim kadarıyla bunlara küme parantezi deniyor. Şimdiye dek matematik ve programlama dışında başka bir yerde kullanıldıklarını görmedim.

Bugün Maslak'daki Polaris Plaza'da çalışacaktım, Spring Giz'in yanındaki yoldan aşağı yürürken caddenin tam ortasından bir öküzün (bildiğiniz öküz -- insan olanlarından değil) tüm trafiği kilitleyerek ve olanca ihtişamı ile yavaş yavaş yukarı doğru yürüdüğünü görünce kendimi tutamadım. Sokak ortasında birkaç saniye durup kahkaha atan deli bendim :)

Tue, 14 Sep 2004

Bu blog entry, Gloria Jean's Coffees tarafından sağlanan ücretsiz WLAN hizmeti kullanılarak yazıldı :) Zehra ile bir kahve içelim dedik.

Sohbet ederken, bir gün sinemaya gitmeye karar verdiğimizde başımıza gelenleri günlüğe neden yazmadığımı sordu. "O zaman günlük yoktu ama" dedim, ama haklıydı; yazılası bir eğlencelik idi :)

Aslında AFM'de Van Helsing'e gidecektik. Etraftaki tüm tabelalarda 5. salon yazıyordu, dolayısıyla biz de bilete bakma gereği duymadık; yukarı çıkıp 5. salona girdik.

Biz salona girdiğimizde etrafta kimse yoktu, salon karanlıktı. Film yeni başladı, herhalde reklamlar falan var diye düşündük. Geçtik, oturduk. Kısa süre sonra Zehra'ya dönüp "film bitiyor galiba" dedim. Zehra da "bazı filmler böyle, sonu başı belli olmuyor, başı daha filmin" dedi. Birkaç dakika sonra kız öldü, ortalık aydınlandı, millet kalkıp gitmeye başladı. Birbirimize bakıp güldük.

Sonra aşağı inip biletleri Kill Bill: Volume 2 şeklinde değiştirdik. Bu vesile ile, aslında kötü bir film olduğunu düşündüğüm Van Helsing'i de izlememiş olduk sanırım.

Sun, 12 Sep 2004

Da Vinci Code'u bitirdim. Sanırım toplamda yaklaşık 40 saatlik okuma süresiyle, şimdiye kadar en hızlı okuduğum kitaplardan biri bu.

Dan Brown gerçekten başarılı ve akıcı anlatımıyla, çekici konuları ard arda birbirine bağlayarak kitabın elinizde erimesini sağlıyor.

Ahmet Derviş'le (koy şuraya birşeyler be adam) birkaç hafta önce Kadıköy'de Alkım Kitabevi'nde buluştuğumuzda ayaküstü kitabın ingilizce aslını görmüş ve almıştım, elimdeki diğer kitabın bitmesini bir süre beklemişti.

Dün ve önceki gün birkaç arkadaşla kitap hakkında konuşmayı denediğimde çeşitli kavramların Türkçe karşılıklarını aradığımdan Türkçe cümleleri çok daha yavaş kurduğumu farkettim. İngilizce aslını okumakla doğru yaptığımdan emin olamadım :)

Uzun süre önce Murat Koç ile birlikte gittiğimiz Master and Commander: The Far Side of The World adlı filmin Can Burak Çilingir yardımı ile edindiğim müziklerini severek dinliyorum.

Çağlar birşeyler demiş DBFS hakkında: Kendisine Storage'dan bahsetmek gerek, diye düşündüm.

Meren de Mustafa'yı yazmış: Okurken bir ara gözlerimin dolduğunu hissettim. Dün Üsküdar'da gördüğüm küçük kız çocuğu geldi aklıma. Gördüklerimi yazmak istemiyorum.

Üsküdar'dan Harem'e, oradan da 3 hafta önce askerden izne gelen ve dün geri dönen Aytaç'ı uğurlamaya Adapazarı'na gittim. Kısa, fakat keyifli bir yolculuk oldu. Her Harem'e gittiğimde bir şekilde ayaküstü denk gelip görüştüğüm Mustafa Ürkmez'e zaman kazandıran kıyağı için teşekkür etmek istiyorum, o bir saate gerçekten ihtiyaç vardı. Bu sabah gönderdiğin birkaç e-postayı aldım Aytaç, sağ salim vardığına sevindim. Hayırlı teskereler denir galiba :)

Evet, Serhan'la birlikte oradaydık. Bir iş için gittiğim ve kulisten ilginç bir sürü insanla birlikte izleme fırsatı bulduğum Nil Karaibrahimgil (nam-ı diğer Özgür Kız) konserinde, itiraf etmeliyim ki hiç ummadığım kadar çok eğlendim.

30m²'lik kuliste tanıdık simalar vardı. Hayli yorgundum, çoğunu hatırlayamıyorum şimdi ama herhalde ilginç bir SMS'den dolayı Cem Yılmaz'ın ve muhtemelen bazı dizilerden hatırlayacağınız DJ Yunus Günce'nin orada olduğunu unutmadım.

Konserin teknoloji sponsoru olan Turkcell'in ve bu iş için kullanılan yazılımı geliştiren Parkyeri'nin de desteğiyle Nil FM sıradan bir konserden biraz farklıydı, gerçekten bir radyo programına benzetilmeye çalışılmıştı.

Mevzu basit: 2770'e (ücretsiz) SMS gönderin, konser salonundaki iki dev ekranda yayınlansın. Ayrıca yayınlanan mesajlardan birkaçı seçiliyor ve Nil, kendilerini konser sırasında telefonla arıyor. Gerçekten iyi bir fikir bence.

Fakat uygulaması böyle olmadı :) O anda konserde olan insanları Açıkhava'yı inletecek güçteki ses sistemini ve telsiz mikrofonları kullanarak aramak (hoş, konserde olmayan birini de aradılar, ayrı eğlencelik), daha önceden hesaplanmamış bir etkiye yol açtı :) Daha sonra sahnenin bir köşesine "geleneksel" bir telefon getirildi, kalan birkaç kişi de böyle arandı :)

Konserin sonlarına doğru, yalnızca kulis halkının farkettiği birşey oldu, sahnede Yunus'un yanında duran telefon çalmaya başladı. Yunus telefonu açıp cevap verdi ve bu numarayı nereden bulduklarını sordu. Sonradan öğrendik ki telefondaki konserin bitip bitmediğini sormuş. Yunus da "gel, bekliyoruz" deyip kapatmış. Buna da çok güldük.

Buraya yazmam mümkün olanlar bu kadar, fazlasını merak ediyorsanız bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)

... this. Fun, eh? :)

I was not able to get the software modem on my Dell Latitude D500 working for the last few months. Actually it never worked with 2.6 kernel series, I had a 2.4 kernel installed only for the half-binary PCTel modem driver. That day :), I decided to take another chance on it.

After a bit of Googling magic I was able to get my:

0000:00:1f.6 Modem: Intel Corp. 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) AC'97 Modem Controller (rev 01)

modem working, by installing sl-modem-source and sl-modem-daemon packages of Debian. At least it was able to say NO DIALTONE, which is a good indication for me!

Mon, 06 Sep 2004

From:Sinem <karakassi@itu.edu.tr>
Reply-To:dernek@liste.linux.org.tr
To:dernek@liste.linux.org.tr
Cc:etkinlik@liste.linux.org.tr
Subject:[dernek] rusya'da olen cocuklar
Date:Mon, 06 Sep 2004 19:27:20 +0300
Mailer:Ximian Evolution 1.4.4-8mdk
tum dunya rusya'da teror ve guvenlik guclerinin operasyonu sonucu olen
yuzlerce insan ve cocugu anilarinda yasatmak, yasamlarini ugurlamak,
protesto etmek icin hava karardiktan sonra pencerelerinin onunda mumlar
yakacak. Tepkisiz kalmayin, siz de bir mum yakin, bir cani temsil edin.

ilgilenmiyorsaniz mesaji umursamayin, ilgileniyorsaniz
ulastirabildiginiz kadar cok insana ulastirin.
-- 
Sinem Karakas

Thu, 02 Sep 2004

Bir süredir Dell Latitude D500 üzerindeki software modemimi kullanamıyordum. Gerçekte hiçbir zaman 2.6 çekirdek ile çalışmamıştı, acil durumlar için 2.4 çekirdek ile birlikte kullanıyordum. Bugün, nereden esti bilmiyorum, içimden biraz kurcalamak geldi.

Kısa bir Google araştırmasından sonra:

0000:00:1f.6 Modem: Intel Corp. 82801DB/DBL/DBM (ICH4/ICH4-L/ICH4-M) AC'97 Modem Controller (rev 01)

modemimi, sl-modem-source ve sl-modem-daemon paketlerini kurarak çalıştırdım. En azından NO DIALTONE diyebildi!

Wed, 01 Sep 2004

Geçen hafta İzmir'den dönerken yolda daha uzun mp3 dinleyebilmek için /tmp/mp3 altına bir tmpfs mount edip mp3'lerimi oraya kopyaladım. Bu sayede disk 20 saniye içerisinde (hdparm'dan ayarlamıştım) suspend etti, kapağı da kapatınca çok daha uzun süre mp3 dinleyebildim. Paylaşayım dedim.

Elinizde bir access point yoksa ama birkaç tane WLAN kartı olan bilgisayar ve fakat yalnızca bir tek kablonun ucunda internet bağlantısı varsa, herkesi nete çıkarmak için:

# iwconfig eth1 mode Ad-Hoc essid "hebele"
# ifconfig eth1 192.168.1.x

yapın gitsin, gerisi bilinen routing/NAT ile halledilir, bir tek notebook üzerinden herkes mutlu olabilir.

Rastgele müzik değil, Bond dinleyin. Ayrıca Çağhan'dan aldığım Burhan Ocal/Jamaladeen Tacuma - Groove Alla Turca adlı albümün de bağımlısı oldum. Dinlenmeli.

İyi eğlenceler!

About me

I'm Enver ALTIN. I'm from the other side of the river.

Calendar

September 2004
SuMoTuWeThFrSa
    1 2 3 4
5 6 7 8 91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Categories

/ (398)
  articles/ (1)
  books/ (8)
  coffee/ (1)
  construia/ (2)
  debian/ (1)
  events/ (13)
  factsoflife/ (15)
  general/ (9)
  gnome/ (16)
  humor/ (21)
  lkd/ (9)
  management/ (1)
  mobile/ (6)
  mono/ (4)
  music/ (8)
  personal/ (47)
  politics/ (31)
  postgresql/ (4)
  programming/ (12)
  projects/ (2)
  quotes/ (3)
  technology/ (10)
  tips/ (7)
  travel/ (2)
  work/ (13)

Archives

Links

Popular

Talk slides

Other stuff

License

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.

Miscellaneous

This site is built on the wonders of Pyblosxom, supposed to be W3C XHTML 1.0 and CSS 1.0 compliant, always handcoded using Vim. The server that hosts this site is powered by Debian GNU/Linux.
.O.
..O
OOO