The truth about my life

Sat, 20 Nov 2004

Haberleri genellikle Turk Nokta Net'in haber kanalı üzerinden okuyorum. Alternatiflerine kıyasla hayli derli toplu, kullanışlı bir site.

Deutsche Welle'nin geçtiği "AB Müslümanlar'ın entegre olmasını istiyor" başlıklı habere bir yorum yazılmış:

abidin.d (21/11/2004 00:33)
AB veya bir başka mekanizmaya entegre olmamıza asla ve kat'a ihtiyacımız yok.
bize lazım olan levazımat zaten yeterince var. hırıstyan ve yahudilere entegre 
olmaktansa işte iran. pakistan malezye ve endonerzye hattı üzeeindeki bin 
yıllara dayalı o muazzam kültürü pratik hayata geçirmek duruyorken 
neden ab ? anlayamıyorum...
batıya hayır doğuya evet. bu konuda bence tayyip beyde hata yapıyor 
yönümüzü doğuya çevirmemiz en doğru olanıdır.. 
selam ile............. eyüpsultandan abidin dursun......

Sinirlerim tepeme çıktı. Herhangi bir yere sürecek akıl yok bazı insanlarda gerçekten. Düşünce yanlış değil, CIA'in Ortadoğu'dan elini çekmesi gerek, bu bölge ülkelerinin birbirlerine destek olmaları ve barış içinde yaşamaları gerek. Toplumlarını ve medeniyetlerini geliştirmeleri gerek. Eğitim, sağlık gibi hizmetlerin ve adaletin sağlanması gerek; ticaret için elverişli bir ortam oluşturması gerek. Endüstri ve tarıma dayalı hibrid ve bağımsız bir ekonomi oluşturulması gerek. Ama bu cahil adam bunları bilmiyor, ve öğrenmek için gözünü açıp en yakındaki kitapçıya gidecek kültürü yok.

Muhtemelen ailesi ve eğer bir eğitim aldıysa gittiği okullardaki eğitimciler bu kültürü ona kazandırmak için fazla birşey yapamamış, çünkü muhtemelen hayatta kalmaları için başka birşeylerle uğraşmaları gerekiyordu. Tıpkı kendisinin yapacağı gibi, muhtemelen çocuklarının sorunları kendisinin sorunlarından daha büyük olacak. Çocuklarının haber sitelerine yorum yazmak için kullanacakları bilgisayarları olmayabilir. Dev bir çığ, ve gün geçtikçe de büyüyor. Hiçbir insan, bu şekilde yönetilmeyi haketmiyor.

Habere dönelim. Avrupa'da radikal islâmcıların güçlenmeleri ve bununla ilgili olarak Hollanda'da Theo van Gogh cinayeti olgularını temel alarak AB'nin bu konuya çözüm araması ve AB üyesi ülkelerin bu konularda nasıl davranacaklarını belirlemeye yönelik AB içişleri bakanlarının katıldığı toplantı haber edilmiş. Toplantı gündemi, AB üyesi ülkelerdeki bir kısmı Müslüman olan yabancıların topluma daha fazla entegre edilmelerini sağlamak için yapılabilecekleri belirlemek. Ancak, belirtmek gerek ki AB ülkeleri kendi azınlıklarına saygılıdır. Türkiye'de yaşayan halkların tarih içerisinde dönem dönem çeşitli güçler tarafından körüklenen ve birbirlerine uyguladıkları toplumsal faşizme AB ülkelerinde pek az rastlanıyor. AB içişleri bakanları, kendi Müslüman vatandaşlarına haklarını korumaları ve özellikle politik süreçlerde yer almaya çalışmaları öğüdünde bulunuyor.

Belki biraz gelişme var. Aynı ülkeler, 10 yıl önce Yugoslavya'nın parçalanma sürecine yüz çevirmişlerdi; bir kısmı ise gizlice desteklemişti. Temkinli olmak gerek, fakat söylenenlerin doğruluğunu da kabul etmeli.

Aydınlanalım, olup bitenlerden haberdar olalım. İyi eğlenceler,

blog comments powered by Disqus

About me

I'm Enver ALTIN. I'm from the other side of the river.

Calendar

November 2004
SuMoTuWeThFrSa
  1 2 3 4 5 6
7 8 910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Categories

/ (398)
  articles/ (1)
  books/ (8)
  coffee/ (1)
  construia/ (2)
  debian/ (1)
  events/ (13)
  factsoflife/ (15)
  general/ (9)
  gnome/ (16)
  humor/ (21)
  lkd/ (9)
  management/ (1)
  mobile/ (6)
  mono/ (4)
  music/ (8)
  personal/ (47)
  politics/ (31)
  postgresql/ (4)
  programming/ (12)
  projects/ (2)
  quotes/ (3)
  technology/ (10)
  tips/ (7)
  travel/ (2)
  work/ (13)

Archives

Links

Popular

Talk slides

Other stuff

License

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.

Miscellaneous

This site is built on the wonders of Pyblosxom, supposed to be W3C XHTML 1.0 and CSS 1.0 compliant, always handcoded using Vim. The server that hosts this site is powered by Debian GNU/Linux.
.O.
..O
OOO