The truth about my life

Sat, 31 Jul 2004

itiraf.com'dan az önce arakladım, aynen aktarıyorum:

xyneid; Cinsiyet: Erkek; Yaş: 23; İl: Ankara
Bilgisayarlarında Windows 98 kullanan şirketlerin yaptıkları işi önemsemediklerini, Windows XP olan ve LCD monitör kullananların ise işlerine daha çok önem verdiğini, Linux kullananlarınsa fakir olduğunu düşünüyorum.

Fri, 30 Jul 2004

TBD Forum'da yazdığı iletisindeki metni birilerinin işine yarayabileceğini umarak buraya da yerleştiriyorum.

Açıkçası bu kadar ilgi olacağını tahmin edemezdim. Ancak bana gelen maillerden anladığım üzere bir çoğumuzun ya kendisinde ya ailesinde yahut arkadaş çevresinde bu tarz rahatsızlıkların olduğu aşikâr ortada.. Sizlere yazdığım bir mailin kopyasını gönderiyorum.. Umarım bu tarz şikâyetlerin üzerinden hepimiz gelebiliriz. Bu gerçekten sarımsak ve limonun mucizesinden başka bir sey değil.. tamamı ile doğal.. zaten sebze, meyve vb den şimdiye kadar kimseye zarar gelmemiştir. Başta Sayın Mustafa Akgül olmak üzere herkese geçmiş olsun dilerim. Dinç ve sağlığı yerinde olan kişilere de tavsiye ederim bu karışımı..

Yüzelsel olarak babamın 3 kere klap krizi geçirdiğinden bahsettim. İlk 79 ve 2000 senesinde geçirdiği son kalp krizinde sarımsak ile limonun özleşmesi ile elde edilen bir karışım vesilesiyle damarları açıldı. Ancak babamda ülser ve diğer mide rahatsızlığı yada düşük tansiyon yok. Bu nedenle bu ilacı rahatlıkla kullanabildi. İlacın kullanımına müteakip 10-15 gün sonrasında balon tedavisi için girdiği anjiyoda, %50-%70 ve %90 oranında tıkalı olan 3 damarının açıldığı görüldü. Aslında Allah'ın hikmetinden başka birşey değil.

1'e 1 ölçek ile.. 7 "baş" sarımsağı robottan geçirin ve 7 adet limonun suyunu sıkıp, sarımsak ve limonu bir kavanoza koyun. (Bu karışım, 5 sarımsak ve 5 limon ile de yapılabilir). 15-20 gün kadar buzdolabında ağzı sıkı sıkı kapalı bir şekilde bekletin. 15-20 gün kadar sonra sarımsak ile limonun özdeşleştiğini göreceksiniz. Kavanozun dibinde 2-3 parmak kalınlığında biz öz kalacak. Sarımsağım posasını ayırdıktan sonra her sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı için.

Lakin 5 dakika öncesinde, mideye rahatsızlık veya zarar vermemesi açısından, eczanelerden temin edebileceğiniz "balık yağı hapı"nı yutun.. ki midenin çeperi yağlansın ve zarar görmesin (Kapsül şeklinde eczanelerde satılıyor). 15-20 dakika hatta mümkünse yarım saat sonrasına kadar yemek yemeyin ki bu ilaç damarlarınıza hızla nüfuz etsin. Ağır bir ağız kokusu yaratacaktır. Bu da işin olumsuz tarafı. Yeşil nane yada maydonoz bu koku olayını ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Yada günlük duş ile bu kokuyu en aza indirgeyebilirsiniz.

Daha öncede bahsettiğim gibi mide rahatsızlığı yada düşük tansiyonu olan kişilerin bu karışımı kullanmasını kesinlikle önermiyorum..

Babam genellikle yatmadan önce içiyordu (koku sebebiyle). ilk dönemlerde çok ağır gelebilir ancak 2-3 gün içerisinde alışılacaktır. İlk etapta bu ilacı kullanacak kişinin birden yükleme yapmamasını tavsiye ederim. Çünkü evin içerisinde dört döndürebilir. Babam ilk başlangıça çorba kaşığı ile başladı.. şimdilerde ise (sene 2004) hala kullanmaya devam ediyor ve öylesine bünye alışıyor ki yarım çay bardağına kadar dozu çıkartabildi.. Bünyeye müthiş dinçlik verdiği gibi çok rahat bir uyku almanıza yardımcı da oluyor. Bu arada babam 65 yaşında.

Yazdıklarım tamamiyle yaşanmış bir olayın özetidir. Bu ilacı tavsiye ettiğimiz ve bu tarz rahatsızlığı olan kişilerden aldığımız tepkiler de oldukça olumluydu. Dolayısıyla, birçok tanıdığımız yahut tanımadıklarımız bu ilaç sayesinde hayata hoşçakal demek üzere iken tekrar merhaba demeyi seçtiler.. Sadece bir kişiye bile faydası olabilirse çok memnun olurum..

Bu konudaki bilgi ve gözlemlerimi ancak bu şekilde özetleyebildim. Yardımcı olabilirsem, ne mutlu bana..

Teşekkürler.

Meren: Olası yapılandırma seçeneklerini deneyip default gateway'e bir tek ping paketi göndererek, ilk hangisinden yanıt alırsa onu kullansa?

Sadece 0.02 YTL :)

Dizüstü bilgisayarımdaki nispeten küçük LCD display üzerinde rahatım aslında ama, ofisteki 19" LCD TFT monitörleri görünce dayanamadım. Windows 2000 kurulu bu cihazlarda Cygwin/Xorg ile dizüstü bilgisayarımdaki uygulamaları kullanıyorum. Hayli kolay oldu.

Anjuta gerçekten büyük kolaylık. Yalnızca Delphi'den çok özlediğim Ctrl+click code browsing ve back-forward biçiminde kod içerisinde gezinebilme (Borland buna code browsing diyor) özelliğini özlemeye başladım galiba.

Herkese iyi eğlenceler.

Planet LKD'de artık Recai Oktas da yaşıyor!

... için Murat Eren'e teşekkürler!

Thu, 29 Jul 2004

I had yet another casual day. Nothing new. Nothing to talk about, but way too many things to worry about.

I am happy with one only part of my life: I am back to coding somehow, but I don't think I am allowed to tell you what exactly I am doing here.

I just noticed that there were almost no personal call on my GSM phone for a long while.

This is the end of today's mess from /dev/urandom, with lyrics of Alone again, from Jay Jay Johanson.

How could a love like ours come to an end
We had it all but lost it 'round the bend
There's something that I'll never understand
Why now it seems like hurting's close at hand

But I'm alone again, alone again
Though the years that pass divide us
I am alone again, alone again
Something'll never keep us apart

There's one love left between us that will stay
When memories can slowly fade away
Though feelings changed ever since we met
Our little daughter won't let us forget

But I'm alone again, alone again
Though the years that pass divide us
I am alone again, alone again
Something'll always keep us close

I see her one weekend now and then
I've realized I'm like a long lost friend
She has your eyes, your funny little smile
Her lovely laugh brings you back for a while

But I'm alone again, alone again
Though the years that pass divide us
I am alone again, alone again
Our little daughter keep us close

Wed, 28 Jul 2004

A Bovine Guide to Political Theory from The Utne Reader

Feudalism: You have two cows. Your lord takes some of the milk.

Fascism: You have two cows. The government takes both, hires you to take care of them, and sells you the milk.

Pure socialism: You have two cows. The government takes them and puts them in a barn with everyone else's cows. You have to take care of all the cows. The government gives you as much milk as you need.

Pure communism: You have two cows. Your neighbors help you take care of them, and you all share the milk.

Bureaucratic socialism: You have two cows. The government takes them and puts them in a barn with everyone else's cows. They are cared for by ex-chicken farmers. You have to take care of the chickens the government took from the chicken farmers. The government gives you as much milk and as many eggs as the regulations say you should need.

Russian communism: You have two cows. You have to take care of them, but the government takes all the milk.

Pure democracy: You have two cows. Your neighbors decide who gets the milk. Representative democracy: You have two cows. Your neighbors pick someone to tell you who gets the milk.

American democracy: The government promises to give you two cows if you vote for it. After the election, the president is impeached for speculating in cow futures.

Capitalism: You have two cows. You sell one and buy a bull.

Local governmental capitalism: The government condemns your cows under rights of eminent domain, knocks them over, and allows the mall to expand its parking lot.

Hong Kong capitalism: You have two cows. You sell three of them to your publicly listed company, using letters of credit opened by your brother-in-law at the bank ,then execute a debt-equity swap with associated general offer so that you get all four cows back, with a tax deduction for keeping five cows. The milk rights of six cows are transferred via a Panamanian intermediary to Cayman Islands company secretly owned by the majority shareholder who sells the rights to all seven cow's milk back to the listed company. The annual report says that the company owns eight cows, with an option on one more. Meanwhile, you kill the two cows because the feng shui is bad.

Totalitarianism: You have two cows. The government takes them and denies they ever existed. Milk is banned.

Anarchism: You have two cows. Either you sell the milk at a fair price or your neighbors try to kill you and take the cows.

Dictatorship: You have two cows. The government takes both and shoots you.

Surrealism: You have two giraffes. The government requires you to take harmonica lessons.

OK, it's not mine, just borrowed it.

Sevgili Abuzittinciğim, bizim buralarda hayat çok zor oldu. Artık insanlar işlerine bisikletle gitmiyorlar. Üstelik işe gidebilmek için şehrin bir yakasından diğer yakasına gitmek için topraktan çıkarılan katranımsı maddeden üretilen sudan biraz daha kıvamlı bir maddenin dumanını kullanarak tekerleklerini döndüren taşıyıcılar kullanmaya başladılar. Kahvedekiler o sıvıyı Amerikanlardan aldığımızı söylüyorlar, mandaya doğru gidiyormuşuz. Bilirsin, ben pek anlamam bu işlerden...

Abuzittinciğim, yazdığın satırları okurken gözlerim doldu, eski günleri anımsadım. Ne de güzel tırmanırdık vişne ağaçlarına maymun gibi, değil mi? Hani bir gün o vişne ağacına konan bir sakayı sapanla vurmaya çalışan bir iti dövmüştük birlikte, işte o it şimdi benim yanımda çalışıyor. Akıllanmadı salak, her gün dövüyorum. Bil istedim, için rahat etsin.

Mektubunda aklın yolu bir demişsin, nasıl davranacağımı da tahmin etmişsin. Sevgili dostum, benim derdim aklın yolu ile değil.

En münasip yerlerinden öpüyorum.

Sevgiler

Tue, 27 Jul 2004

Internet üzerindeki her türlü topluluğu izleme sürecimdeki bir başka adım olarak, az önce Yonja'ya da üye oldum. Ne işe yarayacak bilmiyorum.

Arda Pamukova'da gerçekleşen tren kazası(!) hakkında aklında kalan çeşitli soru işaretlerini yazmış.

Öncelikle belirtmek istiyorum, çeşitli ülkelerden davet edilen teknik ekipler kazanın nedenlerinin belirlenmesi ile ilgili çalışmaları sırasında gazetecilerin kendilerine yönelttiği "Yeterli kanıt bulabildiniz mi?" sorusuna olumlu yanıt vermişlerdi. Yapılan çalışmalar sırasında yetkililer kanıtların ortadan kaldırılması gibi suçlamaların gerçekleşebileceği yönündeki uyarıları dikkate almışlar ve incelemeler tamamlanmadan enkaza müdahale etmemeyi kararlaştırmışlardı, fakat itiraf etmek gerekir ki tren yolunun ulaşıma açılması da önemli.

Hızlı tren projesinin gerçekleşmesine onay veren tüm yetkililer, sorumlulukları oranında cezalandırılmalıdır. Derhal bir kamu davası açılmalı ve sanıkların ifadeleri alınarak yetkin teknik heyetlerin görüşlerine başvurulmalı ve ihmali görülenler "ibret olacak biçimde" cezalarını çekmelidirler. İnsan hayatına mal olan ihmal kabul edilemez.

İstifa konusunda Arda'dan farklı düşünüyorum. Sorumluların istifa etmesi ölenleri geri getirmez. İstifa, yeterli bir cezalandırma biçimi değildir. Ancak kişilerin kendi vicdanlarını rahatlatmalarını sağlayacak bir yol, bir bireysel rahatlama aracı olarak görülebilir. Dolayısıyla istifa edip etmedikleri benim umurumda değil, hangi koşullarda ne kadar ceza aldıkları ile ilgileniyorum.

Arda'nın hız limiti konusundaki son paragrafını da mantıktan çok uzak bulduğumu belirtmeliyim. Hızlı tren yol boyunca sabit hızla seyahat etmiyordu, bildiğim kadarıyla yol koşullarına göre hazırlanmış bir talimata göre makinist trenin hızını belirlemekle görevli idi. Bu sistemin otomatize edilmesi belki mümkün, fakat bence yeterince güvenilir değil.

Asıl eğlenceli olay, trenin makinistinin ve diğer personelin alkol testinden geçirilmiş olması. Kimin işgüzarlığı olduğunu bilemiyorum, ancak suçlayacak birilerinin arandığına en bariz ispat gibi geliyor bana. Günah keçisi alkollü makinistin katliamı! Allah korusun.

İnsan hayatının bu kadar ucuz olduğu bir ülkede yaşıyoruz.

Mon, 26 Jul 2004

This is strictly the last time I'm trying to rip off fuckloads of stupid people from my WHOLE life. It's way too much for me.

Fri, 23 Jul 2004

I didn't really believe that those nosepicking KDE buds can be that cool at all.

Thu, 22 Jul 2004

Nil Karaibrahimgil / Nil FM'den son derece aptal bir parça olan Vahdet'i buldum, arşivime nereden geldiğini bilmiyorum. Görebildiğim kadarıyla Jazz/Blues tarzında parça yapmayı akıl etmiş tek yeni nesil sanatçı Nil, sesini beğenmesem de tarz seçimini takdir ediyorum. Bu arada albüm genel olarak çok kötü değil, dinlenebilir.

Jeff Waugh, Planet parser'daki encoding sorunlarını bildirdiğim iletiye bir yanıt yazdı. Encoding sorunu olan arkadaşlar eğer uğraşmak istemiyorlarsa biraz daha böyle kalabilir, yakında planet tarafında çözeceğim.

Herkese iyi eğlenceler.

Dün öğle saatlerinde Tolga'dan bir kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırıldığı haberini aldım. Yüzyılın pengueni hocam için acil şifalar diliyorum.

Wed, 21 Jul 2004

I'm bothuyla da writing aslında. Who doesn't like it, okumasın :) Kind saygılar.

Just it.

Occasionally this means I couldn't find a good blogging client for my tastes. What I need is:

  • BloggerAPI support since I'm running Pyblosxom.
  • Proxy support (neither BloGTK nor Seth's Blog applet seems to work).
  • UTF-8.
  • Usability. BloGTK sucked most.
  • WYSIWYG would be great.

So I'm back to good old vim. I just ssh in, and vim there. I used to live this way in a 80x24 console, so this doesn't hurt at all.

Anyway, I'm wondering if I should write a mail alias wrapper for my blog, which would decrypt my PGP key and check if the message is coming from me and extract HTML from it if it's valid, then create a blog entry for me. Would be neat. hmm.

Evet, Barış'ın da dediği gibi, Planet LKD diye birşey uydurdum ve blog'ladığını bildiğim herkesi ekledim.

Eğer bildiğiniz başka blog tutan ve LKD ile bir ilgisi olan tanıdığınız varsa bir şekilde bana ulaştırın, bilgiyi bir araya getirelim.

Fri, 16 Jul 2004

Ama keyfime gore, GNOME icin yetenekli bir blogger bulamadim henuz. Belki kendim yazarim..

About me

I'm Enver ALTIN. I'm from the other side of the river.

Calendar

July 2004
SuMoTuWeThFrSa
     1 2 3
4 5 6 7 8 910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Categories

/ (398)
  articles/ (1)
  books/ (8)
  coffee/ (1)
  construia/ (2)
  debian/ (1)
  events/ (13)
  factsoflife/ (15)
  general/ (9)
  gnome/ (16)
  humor/ (21)
  lkd/ (9)
  management/ (1)
  mobile/ (6)
  mono/ (4)
  music/ (8)
  personal/ (47)
  politics/ (31)
  postgresql/ (4)
  programming/ (12)
  projects/ (2)
  quotes/ (3)
  technology/ (10)
  tips/ (7)
  travel/ (2)
  work/ (13)

Archives

Links

Popular

Talk slides

Other stuff

License

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 License.

Miscellaneous

This site is built on the wonders of Pyblosxom, supposed to be W3C XHTML 1.0 and CSS 1.0 compliant, always handcoded using Vim. The server that hosts this site is powered by Debian GNU/Linux.
.O.
..O
OOO